Illustrasjonsfoto.

Vant over sportsgigant

Fem investorer fra Sørlandet får nesten én ekstra million kroner hver etter at sportsutstyrskonsernet Gresvig tapte i retten.

Annonse
Annonse

Sportsutstyrskonsernet Gresvig og de fem investorene fra Sørlandet var tidligere partnere. På midten av 2000-tallet kjøpte Gresvig 16 prosent av aksjene i selskapet Agderbyen Sport AS. Det skriver Dagens Næringsliv.

31. desember i 2010 kjøpte de fem investorene tilbake aksjene for én krone. Gresvig betalte samtidig 2, 5 millioner kroner for Agderbyen Sports aksjepost på 40 prosent i selskapet Super-G Sørlandsparken AS. Bakgrunnen var at Gresvig ville avvikle selskapet som drev en forretning i Sørlandsparken og heller åpne en G-Max-forretning i nærheten.

Rett til å selge

Ifølge Dagens Næringsliv ble det signert en aksjekjøpsavtale som ga eierne rett til å selge Agderbyen Sport til Gresvig dersom Gresvig ville åpne en ny G-Max-forretning i Aust-Agder. Da Gresvig i fjor meldte at de ville åpne G-Max i Arendal ga de fem investorene i Agderbyen Sport beskjed om at de ville benytte retten til å selge selskapet, men partene ble ikke enig om en pris.

De fem investorene ville ha 8,6 millioner kroner, mens Gresvig mente Agderbyen Sport var verdt 2,3 millioner kroner. Gresvig mente at de 2,5 millionene som ble betalt for aksjeposten i super-G Sørlandet måtte holdes utenfor oppgjøret.

– Måtte selv ta risikoen

Oslo tingrett konkluderer med at sportsutstyrskonsernet Gresvig hadde full mulighet til å ta forbehold om å holde gevinsten av dette salget utenfor. Retten mener Gresvig selv måtte bære risikoen for at investorene ville benytte seg av retten til å selge på et så tidlig tidspunkt at aksjesalget ville få betydning for prisfastsettelsen.

Gresvig er dømt til å betale 6,3 millioner kroner for aksjene, samt dekke tre fjerdedeler av motpartens saksomkostninger.