KUTTER: Espen Salvesen
Ugland kutter ut byggelementer
Ugland Industrier legger ned avdelingen for byggelementer. Det er ikke mulig å få den lønnsom. Det er uvisst om noen av de om lag 20 som jobber der vil miste jobben.
Byggelementavdelingen har vært en del av Ugland Industrier i mange år, men aldri utgjort noen stor del av selskapets totale virksomhet.
– Om lag 20 prosent har avdelingen utgjort, opplyser styreleder Espen Salvesen.
Ugland Industrier er heleid av J.B. Ugland Holding, og det er produksjon av takstoler og garasjer undre merkenavnet Grimstad Garasjene, som utgjør hovedvirksomheten.
Ugland Industrier kunne i fjor levere et årsresultat etter skatt på 156.000 kroner av en omsetning på vel 160 millioner kroner. Mens 2009 og 2010 bar sterkt preg av finanskrise med til sammen om lag 35 millioner kroner i underskudd.
En del dette må trolig tilskrives byggelementavdelingen.
De ansatte ble orientert fredag morgen.
Styreleder Salvesen forteller at en ikke har lyktes i å få et stort nok volum i produksjonen av byggelementer, til at det har blitt tilstrekkelig lønnsomhet.
Elementene er ferdige vegger som blir produsert under tak i fabrikklokalene på Bergemoen i Grimstad, og så heises på plass på byggeplassen. De leveres til både eneboliger og større bygg.
– Det er fortsatt mye tradisjonell byggevirksomhet hvor reisverk og vegger lages på byggeplassen, sier Salvesen.
Takstoler og garasjer
Han sier at Ugland Industrier nå vil konsentrere seg om takstoler og garasjer.
– Det på disse to områdene vi er store, og hvor vi har bedre driftsmarginer. Disse områdene vil vi satse enda sterkere på fremover, sier han og nevner at Grimstad Garasjene feirer sitt 50-årsjubileum neste år.
En prosess om oppsigelser
Det er om lag 100 ansatte i virksomheten totalt. Ca 20 av disse har vært knyttet til byggelementavdelingen. Hvor mange som blir berørt av at avdelingen legges ned, kan ikke styreleder Salvesen si noe om foreløpig.
– De ansatte ble orientert fredag morgen. Nå skal vi gå inn i en ryddig prosess om dette. Vi må se hvor mange som eventuelt kan flyttes til andre deler av virksomheten. Også i dag er det slik at de ansatte flytter lit rundt på de tre områdene, forteller han.
Når virksomheten stopper opp, er ikke klart. Først skal alle ordrer som ligger inne leveres. Alle som har bestilt byggelementer får de levert som planlagt, forsikrer Espen Salvesen.