BEDRE RESULTAT: Adm. direktør Geir Bergskaug presenterte i dag Sparebanken Sørs resultat for andre kvartal 2012. Arkivfoto
Tjener mer på lån og salg
Sparebanken Sør tjener mer på lån, salg av forsikringer og eiendommer. Det gir en resultatøkning i andre kvartal i år.
– Konsernets resultat ved utgangen av andre kvartal utgjør 146 mill. kr før skatt, mot 143 mill. kr på samme tid i fjor. For kvartalet isolert var resultatet 107 mill. kr, mot 65 mill. samme tid i fjor. Resultatet preges av god vekst på innskudd og utlån, bedret rentenetto og positive bidrag fra forsikringssalg og omsetning av eiendommer, heter det i en pressemelding fra Sparebanken Sør onsdag.
Rentenettoen, det vil si differansen mellom renteinntekter og rentekostnader, utgjør i første halvår 323 mill. kr. Det er en økning på 7 mill. kr i forhold til samme tidspunkt i fjor. For kvartalet isolert utgjør rentenetto 167 mill. kr, mot 157 mill. samme tid i fjor.
– Finansieringskostnadene er høyere enn for fjoråret, men den gode volumveksten på utlån og innskudd har kompensert for disse forholdene, heter det i pressemeldingen.
Andre inntekter viser 92 mill. kr mot 102 mill. kr på samme tid i fjor. Nedgangen kan henføres til verdivurderingen av bankens verdipapirgjeld.
Netto gebyr og provisjonsinntekter viser en fin økning med 9 mill. kr i forhold til i fjor, som følge av økte inntekter fra forsikringssalg og omsetning av eiendommer.
Økte kostnader
Kostnadene i konsernet utgjør totalt 246 mill. kr tilsvarende 1,15 % av gjennomsnittlig forvaltningskapital. Det er en økning nominelt på 17 mill. kr i forhold til fjoråret, men en reduksjon på 0,05 p.p. når en måler kostnadene i prosent av forvaltningskapitalen.
Tap på utlån er belastet regnskapet med netto 23 mill. kr tilsvarende 0,13 % av brutto utlån. Tilsvarende periode i fjor var 46 mill. kr og 0,28 % av brutto utlån. Reduksjonen av tapene er et resultat av målrettet arbeid med kredittkvaliteten i porteføljen.
Netto misligholdte og tapsutsatte lån som utgjør 428 mill. kr viser en reduksjon på 9 mill. kr fra årsskiftet.
Forvaltningskapitalen utgjør ved utgangen av andre kvartal 42,8 mrd. kr mot 39,4 mrd. kr på samme tid forrige år. Det gir en vekst på 8,6 %.
Utlånsvekst
Utlånsveksten siste tolv måneder er 10,5 % og fordeler seg med 11,2 % i personmarkedet og 9,1 % i bedriftsmarkedet. Andelen av lån til personmarkedet utgjør nå 68,0 %.
Innskuddsveksten er ifølge Sparebanken Sør på 16,3 % og fordeler seg med 11,9 % i personmarkedet og hele 23,1 % i bedriftsmarkedet.