HJEMMBRYGGERTREFF: Rundt 50 entusiaster møttes på Nøgne Ø. Ole Petter Ramsvatn, Helge Norberg og Tom Martin Berger mener det er en god arena for å utveksle erfaringer. Foto: Frank Johannessen
Stort øl-treff på Rykene
Mens vørteren koker i en stor tank, diskuterer 50 ølentusiaster temperaturer, maltsorter og oppskrifter. Det er hjemmebryggerdager på Nøgne Ø i Grimstad.
Det lille bryggeriet på Rygene ble startet av hjemmebryggere, som tok skrittet over i litt større produksjon. Nå er de selv en av drivkreftene i miljøet.
Da Kjetil Jikiun og kompanjongene drev som amatører, prøvde de å besøke flest mulig bryggerier for å lære, men de møtte mange stengte dører. Som et av landets mest kjente mikrobryggerier, ønsker de å være en kunnskapsbase for dem som vil lære.
– Alt er åpent hos oss, om folk ønsker å eksperimentere med oppskriftene våre, så får de gjøre det. Kanskje de da kan komme tilbake med ideer til oss, sier sjefsbrygger ved Nøgne Ø, Kjetil Jikiun.
Største kundegruppe
Paradoksalt nok er bryggeriets viktigste kunder, de 50 besøkende denne helgen og deres likesinnede. Undersøkelser viser at hjemmebryggere kjøper mer av ølet fra Grimstad enn andre, og de skryter av det til venner og kjente.
– Det minner om konjakk, – Eller kanskje dessertvin?, – Det er litt dessertpreg ja, slik andre har pratet om.
– Hjemmebryggerne Tom Martin Berger og Helge Norberg fra henholdsvis Fredrikstad og Oslo diskuterer gjerne smaksprøven de har fått fra et av Nøgne Øs siste kreasjoner, et øl, brygget på samme måte som japansk risbrennevin.
Langtur
Hjemmebryggere fra hele landet har tatt turen til hjemmebryggerdagene, og de er ikke i tvil om at åpne bryggerier er en fin ting.
– Det er uvanlig at bryggeriene er så åpne som Nøgne Ø, men for oss er det flott å komme her å lære og diskutere med andre, sier Tor Martin Berger.
Hjemmebryggertreffet er også en konkurranse.
På en plakat står oppskriften på bryggeriets Porter-øl, som er påbegynt denne lørdagen. Etter endt arrangement får hver av deltakerne med seg en liten tønne av vørteren, altså det ugjærete ølet, og litt gjær. Når de kommer hjem starter arbeidet med å trylle frem det beste ølet, som de så skal ta med tilbake til bryggeriet 17. april for smaking og bedømming.
– På den måten får vi 50 forskjellige øl, og 50 forskjellige lærdommer, sier sjefsbrygger Jikiun.
Sosialt
Flesteparten av deltakerne sover på hotell eller har kjørt langt, men Tom Martin Berger og Helge Norberg, fant en smart løsning.
På ølbryggernes forum på nett hadde Ole Petter Ramsvatn lagt ut beskjed om at han bodde rett ved bryggeriet, og hadde ledig plass. Den bet de to kameratene på, til glede for Ramsvatn.
– Da kan jeg lære noe fra dem, og vi har det hyggelig, sier Ramsvatn.
Han skal til å starte opp sitt eget lille bryggeri i kjelleren, da er det godt å ha fått gode råd først.
– En går på noen smeller i starten, men så går det overraskende bra, nå synes til og med faderen at ølet mitt er godt, smiler Helge Norberg.