TIL GRIMSTAD: Frank Znort Quartet får hjelp av burleskdanser Lena Ask (28) når de kommer til Nytelsesfestivalen i Grimstad til helga. Her i aksjon under Oslo live festival. foto: MARIA TREY BRANTENBERG/TØNSBERGS BLAD

Søker lokale jenter

Frank Znort Quartet lokker med burleskdame under Nytelsesfestivalen i Grimstad til helga. Og de vil ha lokale jenter med seg på scenen.

Annonse
Annonse

– Mange tror burlesk er striptease, men det er helt feil. Burleskdamene er sexy, erotiske og kler av seg nesten alt. Frank Znort Quartet er et veldig morsomt, visuelt band, og burleskdamene er med på å skape stemning, sier Stig Ove Troset, formann i foreningen Frank Snort Quartet Global Glede.
– Bandet spiller folkelig, glad og upretensiøs brun jazz, og vi gjør det med et smil i munnviken. Vi er veldig glade i å reise rundt og spre glede. På Nytelsesfestivalen skal vi kjøre glede, erotikk og musikk. Hvis noen blir provosert av det, har de havnet på feil festival. Målet vårt er å pirre og ha det morsomt, sier Troset.

– Først ute

Frank Znort Quartet består av 11 musikere, og mange av dem har spilt sammen i over ti år. De spiller jazz, ska og samba – og er opptatt av å skape show med stor S. På hver opptreden pleier de å ha med seg gjesteartister, og de tar alltid med sin egen scenografi.
– Det er lett å tro at Frank Znort Quartet har kastet seg på burleskbølgen, noe som ikke er tilfellet. Burleskdamene i The Fleshoticas og Frank Znort Quartet har kjent hverandre lenge. Vi har en gjensidig beundring for hva vi kunstnerisk driver med, og har funnet ut at vi er en bra match, sier Troset.
– Spiller bandet en låt som «Ice Cream», kommer damene ut med hver sin softis. De søler is på seg selv, og må kle av seg fordi de har sølt. Til slutt står de igjen halvnakne. Når guttene ikke spiller, kan de gå bort i baren, de også, sier Troset.

Lokal støtte

Med til Grimstad har bandet burleskartisten Lena Ask (28) – alias «Miss Intoxica» – fra The Fleshoticas. Det andre medlemmet, Mari Sletten (27) – alias «Empress DeVilina» – kunne ikke være med.
– Det blir litt ensomt for Lena i baren, og vi trenger derfor hjelp fra noen vakre damer som vil sitte sammen med henne, som en del av scenografien. Damene kan være fullt påkledd, men må like å bli sett på av guttene i bandet, hvis du skjønner, sier Troset.
For bare noen uker siden skapte Lena og de øvrige showdanserne i The Fleshoticas – som da også besto av Caroline Andersen (23) alias «Miss Prrr» furore da de opptrådte i bare undertøyet og dusker på puppene under Slottsfjellfestivalen i Tønsberg.
Kjetil Jørgensen, festivalgeneral, tror ikke det blir oppstyr rundt burleskshowet i Grimstad.
– Jeg tror det blir veldig greit. Vi booket bandet før vi visste at de hadde med seg burleskdanser. Da jeg fikk vite det, synes jeg det passet ideelt og sa «Bånn gass! Kjør på!».