KAN SKRIVES UT: Hind Hamad skal vurderes for utskrivning mandag. Arkivfoto: Erik Holand
Skriver trolig ut palestinsk kvinne
Uavhengig av om kvinnen fortsatt nekter å spise, blir hun trolig utskrevet fra sykehuset i Arendal mandag.
Sykehuset vil mandag drøfte om det er medisinsk forsvarlig å skrive ut Hind Hamad, som i ti dager er tvangsfôret, melder NRK Sørlandet.
Tvangsforingen har skjedd for at sykehuset ville være sikre på at kvinnen hadde skjønt at UDI ville se på saken hennes på nytt.
Mannen hennes, Bessam Hamad, hevder hans kone trenger psykiatrisk behandling, og avviser at det noensinne har dreid seg om en sultesteik.
Lei
Mandag brakte Agderposten et intervju med kvinnen som ikke vil spise.
I intervjuet forklarte Hind Hamad at det hun gjør ikke er en politisk handling – men at hun rett og slett har gitt opp etter å ha sett for mange mennesker dø rundt seg på Gaza.
Det er ventet at en ny psykiatrisk vurdering av kvinnen også vil foreligge mandag.
Intet tilbud
Sykehusets medisinske avdeling føler ifølge statskanalen at de ikke kan gjøre mer for kvinnen.
– Hvis hun ønsker å gjenoppta sultestreik, så har vi i utgangspunktet ikke noe behandlingstilbud til henne. Da er det naturlig at vi planlegger en utskrivning ganske fort, sier fagdirektør Per Engstrand til NRK.
Kommunehelsetjenesten skal være kontaktet for å forberede et tilbud.