RYSTELSER: Seniorforsker ved NORSAR utelukker ikke jordskjelv ved Birkeland mandag ettermiddag.

Kraftige rystelser på Birkeland

Even Stene opplevde kraftige rystelser på Birkeland mandag ettermiddag. Seniorforsker, Steven Gibbons, ved Norwegian Seismic Array (NORSAR) utelukker ikke jordskjelv.

Annonse

UTSLAG: Januar 23, 2012. Homborsund. Siesmogram fra NORSAR.

Annonse

Even Stene, som bor nord for Birkeland sentrum, forteller at han kjente kraftige rystelser i huset mandag ettermiddag mellom klokken 16.30 og 17.00.

– Jeg sendte melding til en kamerat som bor på andre siden av sentrum. Han fortalte at han hadde kjent de samme rystelsene, forteller Stene til agderposten.no.

Han beskriver rystelsene som om det var et takras, men at det ikke var noe lyd. Rystelsene varte, ifølge Even Stene, i tre til fire sekunder.

– Ikke nasjonalt

Steven Gibbons som er seniorforsker ved Norwegian Seismic Array (NORSAR) utelukker ikke at det har vært et jordskjelv.

– Det kan være noe lokalt som har hatt påvirkning. Vår målestasjon i Hedmark har ikke registrert noe stort på landsbasis, sier han.

Målestasjon viser rystelser

Gibbons forteller til agderposten.no at det er større sjanse for at Institutt for Geovitenskap ved Universitetet i Bergen har fanget opp rystelsene da de har en målestasjon i Homborsund i Grimstad.

Det lyktes ikke agderposten.no å komme i kontakt med forskere ved Universitetet i Bergen, men oppdateringene ved målestasjonen i Homborsund viser utslag større enn normalt klokken 16.35.

Verken operasjonssentralen i Agder politidistrikt eller brannvesenet har fått melding om rystelsene på Birkeland.