DRAMATISKE MINUTTER: Folk i Arendal stoppet opp og fulgte med da RS «Inge Steensland» i høy hastighet og med blålys ankom Pollen. Her gjør redningsmann Stig Knutsen seg klar til å hoppe i havnebassenget. Foto: Esben Holm Eskelund

Iskald dramatikk i Pollen

Det sto om minutter da redningsskøyta RS «Inge Steensland» rykket ut med blålys til Pollen i Arendal lørdag.

Annonse

SVØMTE I ISVANN: Redningsmann Stig Knutsen svømte ut til en dukke som lå i isen i Pollen, og fikk «reddet» den i løpet av minutter. Foto: Esben Holm Eskelund

OM BORD: Redningsmann Stig Knutsen fikk dukken om bord på RS «Inge Steensland» i løpet av kort tid. På dekk sto Tommy Gjerland og bisto kollegaen i isvannet. Foto: Esben Holm Eskelund

Annonse

En del lørdagshandlende arendalitter stanset opp i områdene rundt Pollen i Arendal da redningsskøyta «Inge Steensland» med blålys og i stor hastighet kom kjørende inn i havna.

Denne gangen dreide det seg heldigvis bare om en redningsøvelse.

Person gjennom isen

Meldingen gikk på at en person hadde gått gjennom isen i havnebassenget, og trengte hjelp.

I løpet av sekunder etter redningsskøytas ankomst var redningsmann Stig Knutsen, utstyrt med line og tørrdrakt, ute i det iskalde vannet, og la på svøm mot en dukke som på forhånd var utplassert i isvannet i Pollen.

På dekk sto Tommy Gjerland for å assistere Knutsen under redningsoppdraget.

Tre minutter

Fra redningsskøyta ankom Pollen til dukken var hjulpet om bord på tok det ganske nøyaktig tre minutter.

– Den tiden er ganske bra synes jeg, sier skipsfører Knut-Even Rislaa på RS «Inge Steensland» til agderposten.no.

Han sier at det for et menneske som faller i sjøen nå, som holder en grad eller to, vil være katastrofalt i løpet av kort tid.

– Det vil gå forferdelig fort. Det er iskaldt i vannet, sier han.

Advarer mot isen

Mannskapet om bord på redningsskøyta i Arendal var godt fornøyde med øvelsen, og siden det lå is i Pollen ble den også svært realistisk.

Det var i forbindelse med Arendal vinterfestival at redningsskøyta gjennomførte redningsøvelsen, og Rislaa er fornøyd med at folk stanset opp og fikk med seg det som skjedde.

Oppfordringen fra skipsføreren på redningsskøyta er at folk nå må være oppmerksomme på farene med islagt sjø, og ta hensyn.

– Isen er ikke sikker, fastslår Rislaa.