GAUPE: Jaktkvotene settes etter fastsatte mål om hvor mange familiegrupper det skal være. Arkivfoto
Halverer gaupekvoten
Miljøvernminister Erik Solheim (SV) og Miljøverndepartementet vedtok tirsdag en kraftig reduksjon i årets jaktkvote på gaupe. I Sør-Norge er kvoten halvert.
Foreningen Våre Rovdyr og Aksjonen Rovviltets Røst klaget på den tildelte kvoten på 32 gauper i region 2 foran årets jakt, fordi de fryktet for bestanden. De lokale rovviltnevndene mente klagernes frykt var ubegrunnet, og mente at gaupebestanden ville tåle beskatningen.
Men nå er de overkjørt av departementet, som støttet seg til en vurdering fra Statens Naturoppsyn, som var enig i at om årets kvote ble tatt ut, ville gaupebestanden reduseres under det vedtatte målet på 65 familiegrupper på landsbasis.
Ifølge departementet reduseres jaktkvoten kun i områder hvor det er et mål om å ha ynglende gaupe, slik som i Sør-Norge.
For Aust-Agders del, betyr det at i jaktområde Vest 1, (Bygland, Evje og Hornnes, Iveland, Birkenes og Lillesand) er det fremdeles kvotefri jakt.
I jaktområde Vest 2, som er de resterende delene av Aust-Agder og Fyresdal, Nissedal, Drangedal og Kragerø kommuner i Telemark, er kvoten redusert fra fire til to dyr.