Even Benestad begynner å bli vant til å vinne priser for "Alt om min far". Her fra kortfilmfestivalen i hjembyen Grimstad i juni, der filmen vant pris for best dokumentar.

Even vil ha Amanda

GRIMSTAD: Lørdag tar Even Benestad på seg findressen nok en gang. Da sitter han i Haugsesund og håper at "Alt om far" blir kåret til årets norske kinofilm.

Annonse
Annonse

Det hadde vært moro å vinne, sier Benestad til Agderposten.
Filmfestivaler, priser og nominasjoner har nær blitt en vane for ham i år, etter at Grimstad-guttens film om transepappaen Esben Esther Pirelli Benestad har gått sin seiersgang verden over på utallige filmfestivaler.
Lørdag er det altså filmfestivalen i Haugesund og Amanda som gjelder. "Alt om far" er nominert til hovedprisen årets norske kinofilm. De øvrige nominerte i samme klasse, er "Jeg er Dina" (regi Ole Bornedal) og "Tyven, tyven" (regi Trygve Allister Diesen).

Flere priser

I februar ble "Alt om min far" hedret med kritikernes egen prestisjetunge pris, "Fipresci-prisen", under Göteborg Filmfestival. Senere samme måned fikk filmen Teddy-prisen for beste "gay-lesbian" dokumentar på Filmfestivalen i Berlin.
Og i mai vant han "The Golden Award for Best International Documentary" i filmfestivalen i Toronto Canada, samt prisen for beste dokumentar under filmfestivalen i München

Kjente, sterke kvinner står for prisutdelingen under årets Amanda-show under Filmfestivalen i Haugesund. Blant prisutdelerne er Kjersti Holmen, Åse Kleveland, Hege Schøyen, Valgerd Svarstad Haugland, Bente Erichsen og Lena Endre. Sistnevnte har hovedrollen i Unni Straumes nye film "Musikk for bryllup og begravelser, som er åpningsfilmen under Filmfestivalen i Haugesund.
Årets Amanda-sending blir for øvrig nokså lik fjorårets. Jon Almås var en morsom og god programleder, som også er på plass i år, sier NRKs prosjektleder Ida Simonsen til VG.
Blant artistene er Kåre Conradi og Kari Iveland.
Kim Bodnia ("Øyenstikker"), Jørgen Langhelle ("Tyven, tyven" og "Jeg er Dina") og Robert Stoltenberg ("Borettslaget") kjemper om prisen for beste mannlige skuespiller. Maria Bonnevie ("Jeg er Dina"), Kirsti Stubø ("Det største i verden") og Andrine Sæther ("Tiden før Tim") er nominert til prisen for beste kvinnelige skuespiller.