HIT, men ikke lenger: Ingjerd Rønnevig beklager at «den fineste inn- og utkjøringen fra byen» har stått stengt for gjennomgående trafikk siden høsten 2010.
Ba eks-redaktør om å flytte
En 600 meter lang veistrekning har satt sinnene i kok i Lillesand, og tidligere lokalpolitiker Ingjerd Rønnevig (75) har bedt Fædrelandsvennens eks-redaktør Finn Holmer-Hoven om å flytte dersom han ikke tåler trafikken fra Viadukten til Møglestu. Hva mener du - bør fylkesvei 402 gjenåpnes for trafikk?
TIL FOTS: Gang- og sykkelstien leder hele veien til skolen, påpeker Ingjerd Rønnevig. I dag brukes den også ulovlig som snarvei av bilister.
BEDT OM Å FLYTTE: Eks-redaktør Finn Holmer-Hoven har måttet tåle mye kritikk for sitt standpunkt i den betente veisaken i Lillesand. Foto: Maja Holand
Veistriden i Lillesand
- Siden august 2010 har fylkesvei 402 i Lillesand vært stengt for trafikk mellom Viadukten og Møglestu. Hensikten var å skape en tryggere skolevei da den nye ungdomsskolen åpnet.
- Etter stengningen har trafikken blitt ledet om fylkesvei 239.
- I Lillesand kommune arbeides det nå for en snarlig gjenåpning.
- Fylkesmannen i Aust-Agder kom i år med innsigelser mot dette, med mindre det også anlegges fortau på strekningen.
- I forrige uke vedtok kommunestyret med klart flertall å innlede megling med fylkesmannen om spørsmålet.
Bør veien forbi Møglestu gjenåpnes for biler?
Holmer-Hoven har karakterisert ønsket om en gjenåpning av veien som en «trafikksikkerhetsmessig skandale», og antydet tilfeller av hets mot dem som ikke fulgte det «folkelige» standpunktet om å gjenåpne veistykket for gjennomgående trafikk.
Avisinnleggene om «Møglestu-veien» har vært mange, og tonen til dels krass. Angivelig har tilhengerne av veiåpning vært i flertall i spaltene. Holmer-Hoven har selv fått høre det:
– Ja, bevares. En leserbrevskribent har oppfordret oss til å å flytte.
«Utsettes for hets»
Den tidligere redaktøren i Fædrelandsvennen vet meningen hans er upopulær.
– Man utsettes lett for hets i dette lokalsamfunnet, og det er ikke uten grunn at en del av naboene mine ikke har villet eksponere sine meninger offentlig. Selv tåler jeg nok mer enn de fleste etter noen år som redaktør, har Holmer-Hoven uttalt til Agderposten.
Selv tåler jeg nok mer enn de fleste etter noen år som redaktør
Siden høsten 2010 har Finn Holmer-Hoven levd svært godt med en trafikkstille og trygg vei hjemme på Møglestu. Desto mer kritisk er han til at toneangivende røster i Lillesand kommune arbeider for å gjenåpne fylkesvei 402 for gjennomgående trafikk, noe de fleste faginstanser har gått imot.
– Slik dette har utviklet seg, er det en trafikksikkerhetsmessig skandale, mener den tidligere Fædrelandsvennen-redaktøren.
– Angrer ikke
Flytteanmodningen var det den 75-årige tidligere lokalpolitikeren Ingjerd Rønnevig som kom med. Og den står hun fast ved:
– Nei, jeg angrer ikke. Kan ikke Holmer-Hoven tåle å bo ved en vei med litt trafikk, må han flytte. Det er dét andre gjør, sier pensjonisten.
– Jo, jeg ba ham flytte. Men jeg har også sagt til ham, ansikt til ansikt, at han gjerne må bo her hvis han vil hjelpe oss med å få veien åpnet, sier hun.
– Minimal motstand
I en sak med en dels tøff ordveksling, er Rønnevig skråsikker på at dem som vil ha åpen vei er i klart flertall i Lillesand.
En skulle trodd det var New York!
Ingjerd Rønnevig mener Finn Holmer-Hoven, men også fagetater som Statens veivesen, overdramatiserer trafikkfaren på en gjenåpnet fylkesvei 402:
– En skulle trodd det var New York! Sett ned farten til 30, og legg ned fartshumper, så går det bra, mener hun.
Overrasket
Ordfører Arne Thomassen (H) i Lillesand medgir at både han og bystyret har latt seg overraske av det folkelige veiengasjementet i Lillesand siden 2010.
– Det er nærmest et folkekrav å åpne denne veien igjen, sier Thomassen til Agderposten.
Han sier han har registrert at «noen røster» ønsker det annerledes, deriblant FAU-ene ved nærliggende skoler, og Holmer-Hoven.
– Men han bor der. Han er direkte inhabil, sier Thomassen over telefonen.
Dette reagerer Holmer-Hoven skarpt på.
– Det der er urimelig usaklig. Ja, det klart jeg får mindre trafikk forbi huset med dagens løsning. Men det gjelder alle som bor her. Og det er fullstendig meningsløst at vi ikke skulle få ytre oss, sier han.
Hastemøte
I Lillesand ba ordføreren nylig bystyrepolitikerne avbryte sommerferien for et hastemøte 1. august etter en innsigelse fra Fylkesmannen i Aust-Agder mot gjenåpning. Ordføreren har karakterisert dette som utidig innblanding.
LES OGSÅ: Varsler innsigelse i veistrid
Et stort flertall i bystyret vedtok å gå i megling med regionale myndigheter om innsigelsen.
Thomassen regner en veiåpning i år som lite trolig, med denne og andre innsigelser som har kommet.