Dagens vær
SKIMMING: Minibanken til Nordea i Lillesand skal, ifølge politiet, ha blitt forsøkt skimmet fredag ettermiddag. Foto: Vidar Fløde
Politiet jakter kortsvindlere

Politiet i Aust-Agder jakter etter personer som skal ha skimmet banker på Sørlandet. Det ble slått full alarm i dag da det ble oppdaget skimmingutstyr hos Nordea i Lillesand.

Ingmar Brokka Rike
ingmar@agderposten.no 911 86 282

10. September 2010 18:59 - Sist oppdatert: 10. September 2010 21:39


Skimmingforsøket av minibanken til Nordea i Lillesand ble meldt til politiet fredag klokken 15.31. Ifølge politiets operasjonssentral er en politipatrulje fra Grimstad ute og jakter etter gjerningsmennene.

– I går ble samme typen utstyr funnet på en minibank i Mandal, så det ser ut som gjerningsmennene er på vei østover. Vi har bilder fra overvåkingskameraene i Mandal og ut ifra utseende ser det ut som personer fra øst-europa, men vi vet ikke sikkert hvem de er, opplyser Hans Petter Osaland i politiet.


Full alarm

Politiet har mottatt en anmeldelse fra Nordea i Lillesand og jobber med saken utover kvelden. Avdelingsbanksjef Geir Skretting for Nordea i Grimstad og Lillesand kan verken bekrefte eller avkrefte om det har vært skimmingaktivitet i Lillesand.

– Politiet har vært til stede i sammenheng med å se om det har vært forsøk på skimming av minibanken i Lillesand. Alt er ennå ikke avklart, men vi har satt i gang full alarm i Lillesand, forteller Skretting.


Sjekker uttak

Banksjefen bekrefter at politiet jobber med saken og at banken nå går gjennom bankens transaksjonslogg for å se om minibankkort har blitt skimmet.

– Vi går også gjennom videoovervåkingen. Videoovervåkingen består av to deler. En del ligger sentralt hos Nordea og en annen del har vi her lokalt. Politiet har sett gjennom videoovervåkingen fra Lillesand, opplyser han.


Har vært på vakt

Ifølge Skretting har det vært informasjon i bransjen om at det har foregått skimming på Sørlandet. Derfor har banken i Lillesand vært ekstra på vakt det siste døgnet.

– Vi har et varslingssystem i bransjen og vi har begynt å ane uråd. I dag har vi hatt hyppige kontroller av minibanken. Det ser ut som vi er nærmere gjerningsmennene enn da de slo til i Mandal, understreker banksjefen.





Ansvarlig redaktør:  Morten Rød Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2011 Agderposten - Powered by SAXOTECH Online ®