Dagens vær
BLIR VANSKELIGERE: Det blir vanskeligere å tigge i Arendal.
Skal registrere tiggere

Arendal innfører nå tiggerregistrering på lik linje med en rekke andre byer i Norge. Politiet skal ta seg av det praktiske.

Stein Larsen larsen@agderposten.no
90193048

03. September 2010 15:31 - Sist oppdatert: 03. September 2010 15:32


Det er klart etter at stasjonssjef Jan Sverre Krogstad ved Arendal politistasjon har gått med på kommunens ønske. Men politiet vil ikke ha jobben med å anvise plass for tiggerne.

De nye kjørereglene skal nå inn i politivedtektene for Arendal by. Alle som ønsker å tigge må henvende seg ved politivakta, der de må oppgi navn og personalia. Deretter blir det trolig opp til kommunen å plassere tiggerne, som så lang har vært alt annet enn ønsket i bybildet.

- Politiet aksepterer at tiggerne melder seg hos oss for registrering. Da har vi og en bedre oversikt over hvem som er til stede i bybildet. Men vi har ikke kapasitet til å anvise sted hvor det kan tigges. Det vil være urimelig om vi skulle få den jobben. Dette må Arendal kommune selv ta ansvar for, skriver Krogstad i sitt svarbrev til kommunen.

Han legger ikke skjul på at kommunen må være forsiktige hvor de plasserer tiggerne. Om de ikke vil ha en klageflom.

- Plasseringen vil utvilsomt føre til en rekke klager fra dem som får tiggerne i sin nærhet, advarer han.

De nye politivedtektene skal være klare i løpet av høsten.





Ansvarlig redaktør:  Morten Rød Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2011 Agderposten - Powered by SAXOTECH Online ®