Dagens vær
Det ble enighet mellom Norsk Journalistlag og Mediebedriftenes Landsforening i natt. Arne Eggen og Irene Hegge Guttormsen var forberedt på streik. Arkivfoto.
Ingen journaliststreik

Både Mediebedriftenes Landsforening og Norsk Journalistlag var fornøyd med resultatet etter at journaliststreiken ble avverget natt til fredag.

ntb
21. Mai 2010 07:26


1.709 journalister sto klare til å gå ut i streik dersom lønnsmeklingen ikke førte fram. Etter under to timers overtidsmekling var imidlertid arbeidskonflikten avverget.
– Det gikk forholdsvis raskt. Vi hadde en meget målrettet meklingsmann som styrte prosessen i mål på en veldig god måte, sier styreleder Ivar Rusdal i Mediebedriftenes Landsforening (MBL) til NTB.
Journalistene ville ha et ekstra lønnstillegg for å ta igjen forspranget andre yrker har fått de siste årene. Rammen for oppgjøret ble til slutt på 3 prosent. Oppgjøret er på 9.827 kroner i gjennomsnitt.


– Innhenter etterslepet

– Vi er veldig glade for å unngå konflikt og at vi nå har startet å innhente lønnsetterslepet for journalistene, sier NJ-leder Elin Floberghagen til NTB.
Både hun og Ivar Rusdal var meget fornøyde med at en hardt presset mediebransje slipper unna streik.
– Nå skal det være lokale forhandlinger, og kampen for å snu lønnsutviklingen er ikke over, sier Floberghagen.
Meklingsmann Elisabeth Stenwig la fram en skisse til løsning klokken 1. Halvtimen senere samlet NJ og MBL seg for å godta skissen.


– Velter ingen

Mediebedriftenes Landsforening mener oppgjøret er godt for journalistene, og at det ikke er av en karakter som kan velte økonomisk pressede mediebedrifter.
– Jeg kan ikke forestille meg at dette oppgjøret skal gjøre det. Men det er klart at det ikke er sikkert at alle medlemmene våre er like fornøyde. I lokale forhandlinger vil noen få større og noen en mindre belastning. Sånn er det bare, sier Rusdal.
– Vi er glade for at vi klarte å holde oss på en ramme på om lag 3 prosent. I det store og det hele er vi godt fornøyd. Noen barrierer skulle vi komme oss over, men vi er glade for at vi kom i mål raskt. Meklingsdamen skal ha ros for at hun styrte prosessen i mål, sier MBL-toppen.





Ansvarlig redaktør:  Morten Rød Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2011 Agderposten - Powered by SAXOTECH Online ®