Årsmøtet kunne søndag velge mellom to ulike uttalelser om folkeavstemning. Enten å avgjøre det nå, eller la prosessen gå sin gang, og avgjøre folkeavstemning eller ikke på et ekstraordinært årsmøte 29. mai.
Trolig sveiset Vest-Agder ultimatumet mot folkeavstemning årsmøtet sterkere sammen for nettopp folkeavstemning.
– Det er mange meninger i denne saken, de må bli hørt, og den beste måten er å holde avstemning, mente Line Vennesland som presenterte redaksjonskomiteens flertallsforslag.
– Vi ønsker å fortsette den prosessen som er i gang, da har vi tid til en grundig forankring i hele organisasjonen, sa Håvard Røiseland som representerte mindretallsforslaget om å avgjøre spørsmålet om folkeavstemning i mai.
Men hele 39 av de 57 delegatene ønsket å avgjøre dette nå, og dermed må fylkesordfører Laila Øygarden melde tilbake til styringsgruppa at Aust-Agder Ap ikke ønsker å bøye seg for kravet fra Vest-Agder.
– Etter at jeg hørte debatten lørdag, er jeg ikke overrasket. Jeg mente allerede da ultimatumet kom, at det var uklokt. Vest-Agder burde latt oss få tid til å følge den opprinnelige tidsplanen og overtalte til oss om vi vil ha folkeavstemning eller ikke. Men jeg håper fortsatt at prosessen kan fortsette, sa Laila Øygarden rett etter vedtaket i fylkespartiet.
| Ansvarlig redaktør: | Morten Rød | Leserinnlegg: | debatt@agderposten.no | Annonser: | annonser@agderposten.no | Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal | |||||
| Adm. direktør: | Nils Kr. Gauslaa | Redaksjonen: | redaksjonen@agderposten.no | Nettutgaven: | nettredaksjonen@agderposten.no | Tlf: 37 00 37 00 |