Dagens vær
LØP MOT SIKKERHET: En av politiets teorier er at den avdøde politimannen Børge Ivarsen var i ferd med å løpe i sikkerhet bak trafostasjonen til venstre, da han ble truffet av biltyven som kjørte den røde bilen i forkant. Rett foran denne står bilen til kvinnen som kom imot. Mellom hennes bil og politibilen er det en 25 meter bred luke.
Hadde tre minutter på seg

Drøye tre minutter var tiden politimannen Børge Ivarsen hadde til å få ut spikermatten før biltyven kom. Normalt skulle det vært nok for politimannen, som selv var instruktør i spikermattebruk. Men så kom en annen bil imot stopposten.

Stein Larsen
larsen@agderposten.no 901 93 048

18. Mars 2010 11:33 - Sist oppdatert: 18. Mars 2010 11:40


Den erfarne politimannen hadde dermed et større problem å hanskes med enn biltyven som kom imot i vill fart. Han hadde en uskyldig kvinne sittende i en bil midt i veien, og dermed i potensiell livsfare.

Trolig var det denne situasjonen som forkludret hele operasjonen. Ivarsen måtte ivareta kvinnens sikkerhet. Men innen han selv fikk på sin refleksvest og innen han rakk å snakke kvinnen i sikkerhet, så han lysene fra biltyvens bil inne i tunnelen. Han befant seg i livsfare midt i veien. I det han selv antakelig var i ferd med å løpe i sikkerhet, ble han truffet.

– Jeg har ikke lyst i å spekulere. Men det er klart at ting har gått fort her. Det viser og hvor vanskelig politiets arbeid har vært, sier den bildrapssiktede 27-åringens forsvarer, Thor Bache-Wiig.

Åstedsundersøkelsene viser at Ivarsen ble truffet i det han var under en meter fra sikkerhet bak en trafostasjon i veikanten. Dødsbilen traff politimannen og slynget ham 21 meter gjennom luften. Han ble trolig drept momentant.


I nærheten

Agderposten vet at patruljen med Ivarsen befant seg på Vik, kun tre kilometer fra ulykkesstedet, da den fikk melding om at en Arendals-patrulje hadde tatt opp jakten på den 27 år gamle biltyven på Harebakken i Arendal.

Politiets operasjonssentral ba patruljen om å kjøre til E 18 og forsøke å stanse bilen. Da Ivarsen og makkeren kort tid etter ga beskjed om at de var i posisjon, kunne den sivile politibilen fortelle at den og biltyven var på Rannekleiv i Arendal. Det er der den nyeste delen av motorveien mellom Arendal og Grimstad starter.

Mellom de to punktene er det litt under åtte kilometer. Det betyr at dersom biltyven holdt en fart på anslagsvis 130 kilometer i timen, ville det ta drøye tre minutter før biltyven kom til stopposten. Politiet har fastholdt at Ivarsen var i ferd med å få ut spikermatta da han ble truffet.


25 meter

Politiets åstedsundersøkelser viser at bilen med kvinnen som kom inn i stopposten, stanset ca. 25 meter fra politibilen.

Da Ivarsen ble truffet var han i ferd med å løpe de anslagsvis fem meterne fra politibilen og i sikkerhet bak trafostasjonen. Isteden ble han truffet i veikanten. Han landet 21 meter nedenfor treffstedet, ni meter foran kvinnens bil.

– Vi har fått en del svar av rekonstruksjonen, men ikke på alt vi lurer på. Det er en del usikkerhet om hvor bilene sto 100 prosent, og hvor avdøde var. Men vi begynner å danne oss et bilde, kunne etterforskningsleder Magnar Pedersen fortelle onsdag kveld.

Biltyven presset seg gjennom luken mellom kvinnens bil og politibilen, gjorde to piruetter og forsvant.

– Jeg så ikke politimannen. Men jeg var sikker på å dø da jeg så bilen som kom imot. Den presset seg mellom min bil og politibilen, og var så vidt borti min bil, har kvinnen som satt i den møtende bilen fortalt i politiavhør.





Ansvarlig redaktør:  Morten Rød Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2011 Agderposten - Powered by SAXOTECH Online ®