Dagens vær
105 mill.: Arendal kommune skal få inn hele 105 millioner kroner gjennom eiendomsskatt. Nå foreslår Arendal Høyre og deres bystyregruppe å senke skatten med 21 prosent i år. Arkivbilde
Vil senke eiendomsskatten

Arendal Høyre og Høyres bystyregruppe vil foreslå å redusere eiendomsskatten allerede inneværende år med 1,5 promille, noe som tilsvarer en reduksjon på 21 prosent.

Torstein Kvale Jr
tokv@agderposten.no 37 00 37 00

17. Mars 2010 08:50 - Sist oppdatert: 17. Mars 2010 12:51


– Bakgrunnen for at det er et så stort avvik mellom den budsjetterte eiendomsskatten og den utskrevne eiendomsskatten synes å være at verdien av de takserte eiendommer er 7,5 milliarder kroner høyere enn først antatt. På denne bakgrunn vil Høyre foreslå at eiendomsskatten settes til 5,5 promille som er en reduksjon på 1,5 promille eller cirka 21 prosent, skriver gruppeleder Einar Halvorsen i en pressemelding.

Reaksjonene lot ikke vente på seg da huseierne i Arendal fikk skatteseddelen i begynnelsen av denne måneden. I rådmann Harald Danielsens budsjettforslag foreslo han at eiendomsskatten skulle økes fra cirka 40 millioner kroner til 80 millioner kroner. Men det endte med hele 105 millioner kroner.

– I tillegg kommer at driftsresultatet for Arendal kommune synes å bli langt bedre for 2009 enn budsjettert. Det er fremdeles Høyres mål å redusere eiendomsskatten ytterligere – og til slutt avvikle hele eiendomsskatten, skriver Halvorsen i pressemeldingen.

Les også: Raser mot eiendomsskatt
Les også: Fikk tidoblet skatten
Les også: Sjekk eiendomsskatten


Se kommentarer til saken under annonsen.


Kommentarer (10)
Tittel
alt er jo bedere enn ingen ting,men eiendomsskatt er vel det frekkeste som er pålagt huseiere noen sinne,her betaler man på boligen sin i 25-30 år,og koster på og oppgraderer den med javne mellomrom noe som koster masse penger,nei jeg må vist bare stoppe her,kunne jo ha skrevet et laaangt innlegg her.eiendomsskatt må for all del fjernes nååååå.

Svar på kommentar | Varsle

Bra forslag
Det er et bra forslag fra Høyre. Har inntektene på denne usosiale skatten blitt høyere enn budsjettert, ja så er det bare å kutte i promillen. Hvis ikke går dette bare med i sluket til Danielsen. Fint å høre at de vil ha en gradvis reduksjon, for så å fjerne hele skatten.

Svar på kommentar | Varsle

Et skritt i riktig retning.
Kan for så vidt yde tilnærmet beløp i skatt til fellesskapet som eiendomsskatten utgjør, men IKKE som eiendomsskatt da dette er en skatteform hinsides all tenkelig fornuft og rettferdighet. Vanlige folks hjem skal ikke ansees som en skattbar kapitalplassering.

Svar på kommentar | Varsle

Godt forslag
Godt å se at Arendal Høyre kommer med konstruktive forslag til å kutte og til slutt fjerne hele eiendomskatten.

Svar på kommentar | Varsle

bra
bra forslag.Eiendomsskatten er jo en skatt som vi ikke burde hatt,men som likavel noen fant på for å få tak i penger som manglet.Helt uforståelig at folket skal straffes for at pengene vi har i dette landet blir brukt helt feil.

Svar på kommentar | Varsle

DET SER UT TIL AT DET KAN GÅ MOT KUVENDING!!!!!
DET SER UT TIL AT DET KAN GÅ MOT KUVENDING!!!!!
DA ER DET FLOTT OM DERE KAN STEMME FOR NETTOPP KUVENDING AV DE FOLKEVALGTE I ARENDAL:
GÅ TIL DENNE LINKEN UNDER OG STEM!!!

http://www.underskrift.no/signer.asp?Kampanje=2627

Svar på kommentar | Varsle

Tittel
Arendals huseiere , TROR DERE PÅ AT EIENDSOMSSKATTEN NOEN GANGE FORSVINNER, Å NEI NEI, DEN ER NOK KOMMET FOR OG BLI.. HVOR ER BYENS ORDFØRER HEN I DENNE SAKEN, HUN DUKKER BESTANDIG OPP NÅR DET ER NOE, HUN ER HELT STILLE DENNE GANG. OG HUN FRA SENTERPARTIET SOM STEMTE FOR , MEN SOM EGNTLIG VAR IMOT, SNAKK OM GALSKAP PÅ HØYT PLAN. SLIK GÅR DET NÅ EN GJENG FOLKEVALGTE UTEN ANSVAR OG FORNUFT SKAL VÆRE MED OG TA AVGJØRELSR. ORDFØRER TORILL LIKER SEG NOK IKKE NÅ SOM HUN ER NOK EN GANG ER TATT I LØGN, HUN SANOE ANNET TIDLIGERE. ... HURRA FOR PP OG IKKE MINST FREMSKRITTSPARTIET , DE ER ANSVARLIGE OG SA NEI TIL DENNE MEGET URIMELIGE EKSTRA AVGIFTEN,,,

Svar på kommentar | Varsle

HURRA
Dette er en gladnyhet fra høyre !
Valgkampen starter stadig tidligere !
Har desverre alt mista all tro på politikerne, og ihvertfall de i Arendal !!

Svar på kommentar | Varsle

Jeg skjønner fa..... ikke
Jeg skjønner f..... ikke hvordan folkevalgte kangjøre noe som flertallet i kommunen er sterkt imot.
Når kan man kreve folkeavstemning?

Svar på kommentar | Varsle

Kalde føtter
Det skulle en massiv folkestorm til for å gi Arendals politikere kalde føtter i eiendomsskattespørsmålet.Prinsippfasthet viker når valget nærmer seg. Ønsketenkning å tro at de vil gjøre noe med årets skatt, og tviler sterkt på at det gjør noe neste år, når proteststormen har gitt seg.
Men kan vi få lovnad og beviser på at de 26 mill som kommer inn ekstra og ubudsjettert i 2009 skal gå direkte inn til nedbetaling av gjeld og ikke sløses bort på andre formål av "forvalterne"?

Svar på kommentar | Varsle


Si din mening
  • Vi vil gjerne ha friske meningsytringer, men de skal fremmes innenfor lovens og folkeskikkens grenser. Redaksjonen følger med på debatten og fjerner/redigerer upassende innlegg.
  • Opphavsrettsregler må følges. Andres artikler kan ikke fritt kopieres, men korte utdrag og sitater er tillatt når du refererer til opphavsperson og kilde.
  • Vi tillater ikke innlegg som inneholder reklame, sladder, rasisme, hets mot personer eller grupper, som er injurierende, sårende eller krenkende.
  • Kommentarer anses på linje med leserbrev, og honoreres ikke. Agderposten forbeholder seg retten til å publisere innlegg i papirutgaven.
  • Vi ber innsendere om å bruke fullt navn.
Skriv inn koden til venstre

» Les reglene for å bidra med meninger
Jeg har lest og godtar reglene

Ansvarlig redaktør:  Morten Rød Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2011 Agderposten - Powered by SAXOTECH Online ®