Dagens vær
BLE DØDELIG SKADD: En av løvene i Dyreparken måtte avlives etter at den han fast i en strømvaier og skadet seg. Foto: Dyreparken
Dødelig skadd i strømtråd

Dyreparken i Kristiansand har skiftet alle strømtrådene i løvegården etter at hunnløven Akira ble dødelig skadd da den hang fast i en vaier.

Stein Larsen
larsen@agderposten.no 901 93 048

15. Mars 2010 18:41 - Sist oppdatert: 15. Mars 2010 19:12


Hunnløven skal ifølge øyenvitner ha sittet fast i strømvaieren og dermed skadet skulderen. Dyreparken håpet i det lengste at skaden skulle lege seg selv, men det gjorde den ikke. Da måtte den to år gamle løven bøte med livet.

– Det er selvsagt trist, men det er slik som kan skje når man har med dyr å gjøre. Løven hang angivelig fast i strømvaieren. I hvert fall var det dette besøkende fortalte oss. Hvordan den fikk til det vet vi ikke, for det skulle ikke gå an. Det er selvsagt vanskelig å gardere seg mot alt, men vi har nå skiftet vaierne i løvegården, forteller leder i dyreavdelingen ved Kristiansand Dyrepark, Rolf Arne Ølberg.

– Var det ikke gode nok i utgangspunktet?

– Strømtrådene vi først hadde var ståltråd. Disse er nå byttet ut i noe sterkere. De skal ikke klare å henge fast nå, mener Ølberg.

Dyreparken har fortsatt ni løver tilbake.

– Flere blir det ikke med det første. Vi har satt et implantat i hunnløvene for å forhindre at de blir drektige. Det er ingen av våre samarbeidsdyreparker som trenger løver, og vi har nok. Da blir det heller ikke produsert flere. Vi må ha plass til dem, forklarer Rolf Arne Ølberg.





Ansvarlig redaktør:  Morten Rød Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2011 Agderposten - Powered by SAXOTECH Online ®