Utspillet i Aftenposten, midt under KrF store konferanse i Stavanger, hvor Inger Lise Hansen mente partiet blant annet bør si ja til homoekteskap, endre Israel-politikken og åpne for pol i alle kommuner, har skapt sterke reaksjoner.
Hovedpersonen selv valgte likevel å gjennomføre gårsdagens besøk i Aust-Agder, med besøk på Drottningborg og årsmøte i Krf-lagene i Østregionen.
– Det har vært veldig hektisk, jeg er sliten, men det er også fint når det er engasjement og debatt. Det er ikke hver dag KrF får førstesiden og to sider inni Aftenposten, smiler hun mens hun prøver å få gitt livgivende strøm til en totalt utladet mobiltelefon.
Ropstad ikke enig
Med seg på Drottningborg i går hadde hun KrFU-leder og stortingsrepresentant Kjell Ingolf Ropstad. De er gamle kolleger fra KrFU, men Ropstad følger ikke Hansen helt i denne saken.
– Jeg er valgt på et program og står på det, men noe av det Inger Lise kommer med kan gjerne tas videre i strategiutvalget. For eksempel punktet om tillitsvalgte må være bekjennende kristne. Begrepet kristen er noe annet enn da partiet ble stiftet. Men pol i alle kommune kan vi ikke ha, selv om det er for å unngå vin i butikkene. Timingen ble helt feil og vi fikk debatten i media i stedet for på vår partikonferanse, mener Ropstad.
Motbør
Sentralstyremedlem og tidligere fylkessekretær Marion Gunstveit Bojanowski, advarer mot å endre politikken nå.
– Nå er strategien lagt opp. Det er ingen grunn til slike utspill. Jeg er mer opptatt av hva grasrota mener. Vi skal få innspill fra lokallag og fylkeslag hvor strategien skal diskuteres, sier Bojanowski.
Fylkesvaraordfører Oddvar Skaiaa betegner Inger Lise Hansen som illojal.
– Ja, jeg mener hun er illojal når en som sitter så sentralt plassert går ut noen form for avklaring med den øvrige ledelsen. Timingen er helt feil, rett før vi skal ha en grundig debatt om strategi og løsninger. Hun bryter med alle organisatoriske prinsipper. Det er klart vi skal ha debatt, men særlig her hos oss i Agder, hvor vi står så sterkt, burde hun vite at slike synspunkter hun kommer med, virker svært splittende, sier KrFs mangeårige sentrale fylkespolitiker.
Se kommentarer til saken under annonsen.