Dagens vær
Illustrasjonsbilde
Historisk kraftavtale

For første gang har Aust-Agders konsesjonskraft vært på anbudsrunde. Som en av de lokale tilbyderne er Markedskraft ASA, med hovedkontor i Arendal, valgt til å forvalte kraften de neste tre årene.

Torstein Kvale Jr
tokv@agderposten.no 37 00 37 00

01. September 2009 11:43


Kraftproduksjon skaper store verdier, og som mottager av konsesjonskraft gjennom Konsesjonskraftsfondet for Aust-Agder, skal eierkommunene sikres gode og stabile inntekter.

Etter den første offentlige anbudsrunden har fondet nå valgt Markedskraft ASA til å forvalte og omsette konsesjonskraften. Denne oppgaven har tidligere vært ivaretatt av Agder Energi. Nye forskrifter fra EØS har imidlertid vært lagt til grunn for å slippe inn nye tilbydere. En prosess som daglig leder i Konsesjonskraftfondet, Arne Tronsen, betegner som god.

– Vi valgte å bruke det nye regelverket for å oppnå det beste resultatet. Markedskraft har lagt et grunnlag for at vi skal få maksimalt ut av konsesjonskraften, sier Tronsen.

For Markedskraft betyr avtalen en ny og stor kunde, innenfor et av bedriftens satsingsområder.

– Vi ser at flere og flere kommuner og fylkeskommuner blir bevisste på verdiene som ligger i konsesjonskraften. Det er et stort volum å kjempe om, og vi har fått en bekreftelse på at vi er konkurransedyktige innenfor dette området, sier Torbjørn Haugen, som er sjef for porteføljeforvaltning i Markedskraft ASA





Ansvarlig redaktør:  Morten Rød Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2011 Agderposten - Powered by SAXOTECH Online ®