KOLONNE: En fire kilometer lang kolonne med lastebiler kom i ettermiddag til Arendal. Foto: Kristoffer B. Fürstenberg
- Tidenes trafikkaksjon

En fire kilometer lang lastebilkortesje ankom i ettermiddag Arendal under tidenes største veiaksjon. I dag viste lastebilsjåfører fra hele landet at de krever en ny firefelts motorvei mellom Porsgrunn og Grimstad innen 2018. Se bildene fra veiaksjonen HER.

Kristoffer B. Fürstenberg kbf@agderposten.no 41918206
29. August 2009 16:25 - Sist oppdatert: 29. August 2009 17:16


I dag overtok Aksjonsgruppa for en tryggere E18 Telemark fakkelen fra Per Kåre Holdal i "Nei til frontkollisjon". De har den siste tiden gjennomført en landsomfattende fakkelstafett for å hindre de livsfarlige møteulykkene. I dag deltok over 120 lastebiler i markeringen, med krav om en ny firefelts motorvei gjennom Telemark og Aust-Agder innen 2018. Dagens aksjon ble tidenes største i sitt slag.

Les også: "Trafikkaos under veiaksjon"


- Jeg er veldig godt fornøyd med oppmøtet. Vi er enda flere i år enn i fjor. Hvis vi ikke får igjennom kravet vårt i løpet av det året som kommer, skal jeg love deg at det blir en enda større aksjon til neste år, sier Vidar Tellevsen i aksjonsgruppa for en tryggere E18 i Telemark

Han mener det er viktig at både Aust-Agder og Telemark står sammen i kampen for en bedre E18 i de to fylkene.

- Veien henger sammen. Det nytter ikke at Aust-Agder og Telemark konkurrerer om midler til nye veier. Nå må vi stå sammen for å få en akseptabel veistandard i fylkene våre. Det er ikke noe alternativ. Vi må ha firefelt motorvei innen 2018, sier Vidar Tellevsen.

Han mener de to fylkene er blitt neglisjert av staten i Nasjonal transportplan (NTP), og krever at det handles nå.

- Nesten alle kommunene og fylkene har stilt seg bak KVU-rapporten fra Statens vegvesen, en rapport som anbefaler firefelts motorvei gjennom fylkene. Da synes jeg det er veldig betenkelig at enkelte politikere kan si seg fornøyd med bare å bli nevnt i transportplanen, og ikke bli prioritert med midler tidligere, sier Tellevsen.

Da den store kortesjen kom til Arendal, hadde Roar Josephsen i Viking Arendal bestilt pizza og pølser til alle fremmøtte. I tillegg hadde han stilt ut bilvrak fra dødsulykker til skrekk og advarsel.

Les mer om veiaksjonen i mandagsutgaven av Agderposten.

FAKKELBÆRER: Vidar Tellevsen i aksjonsgruppa for en tryggere E18 Telemark overtok fakkelen fra Per Kåre Holdal i Arendal. Foto: Kristoffer B. Fürstenberg.


Se kommentarer til saken under annonsen.

Kommentarer (20)
Feil aksjon
Skulle ønske at det også ble aksjonert for å få vogntog og trailere bort fra veiene, i allefall som langtransport. All langtransport må over på jernbane, og kun lokalt skal lastebilene frakte gods. DET hadde bedret ulykkesstatistikken og fremkommelgheten masse!! Si JA til bane, og NEI til vei.

Svar på kommentar | Varsle

Hmm
Bare et spørsmål..Er det kun for å få ned ulykkene at nye veier bygges og må bygges?
Ville det da ikke være bedre forby all biltrafikk? Legge ned bilen.. da var vi jo kvitt hele problemet???
God søndag

Svar på kommentar | Varsle

joda
til dere to uvitende sosialister så må jeg si at vis dere kan skaffe pengene, så vær så god. tenker alt hadde blitt mye bedre hvis vi ikke hadde kunnet kjøre bil eller fraktet varene vi er avhengige av langs veiene.

Svar på kommentar | Varsle

Trafikkaksjon
Flott tiltak. Våre tafatte politikere gjør jo ingenting, men budsjetterer med 270 døde ! Uansett FRP sine sprell, - i år vil jeg stemme FRP hvis det er det som skal til for at vi får motorvei.

Svar på kommentar | Varsle

kjempe flott trafikkaksjon
Jeg syntes det var et FLOTT syn og møte dere på veien i går,og ønsker dere LYKKE TIL,,dere gjør en kjempe jobb,en jobb som jg nok kan tenke meg kan vere tung til tider.SOm sagt LYKKE TIL og kjør forsiktig

Svar på kommentar | Varsle

Tittel
Jadda... Fire felts motorvei og legge ned UP, - det er FrP! De har tillit til 'folket' må vite...
Ingen kan beskylde de for å ha den skarpeste kniven i skuffen!

Svar på kommentar | Varsle

Litt forundret....
Alle prater om å få vogntogene vekk fra veien for å få ned ulykkestatestikken, men hvor mange prosent av ulykkene med vogntog har vogntogene skyld i da,? det er ikke mange det.
Selfølgelig trenger vi bedre veier, trafikken bare øker, men veien har ALDRI hatt skylden i noen ulykke,den bare ligger der den, jeg hører aldri noen prater om disse tullingene som kjører som om de prøver å drepe seg.
Det burde ikke være nødvendig å bygge veiene som bobsladebaner for at folk skal kunne kjøre som om de kjører radiobil.
Nei, det burde bli mye strengere krav til hvem som får lov å kjøre bil, DET,, ville ta ned ulykkestatistikken det.

Svar på kommentar | Varsle

Fullstendig feil
En aksjon som dette rammer de trafikantene som er så uheldig å være på veien i denne tiden aksjonen pågår. Det i seg selv skaper frustrasjon, kanskje ulykker - og muligens mister noen en flyforbindelse? Da regner jeg med at eventuelle kostnader for slikt tas av trailersjaførene.
Ja, vi vil ha 4 felt, og det hurtig. Dog er jeg enig i at mye av tungtransporten bør bort fra veiene, og alternative fraktstrukturer utvikles. Bane og båt.
Så neste gang, når dere fremdeles ikke har fått lovnad om 4 felt innen 2018, finn på noe annet som ikke rammer øvrige trafikanter.

Svar på kommentar | Varsle

RIKTIG....!
"veien har aldri hatt skylden i en ulykke"
Stemmer "gammel traver"

Svar på kommentar | Varsle

RIKTIG....!
"veien har aldri hatt skylden i en ulykke"
Stemmer "gammel traver"

Svar på kommentar | Varsle

Kjempe bra!!!
Det er på tide at vi aksjonerer litt i Norge også. Aksjonen var varslet i god tid, så de som eventuellt ikke klarte å rekke flyet kan skylde seg selv. Vi må få motorvei hele strekningen mellom Stavanger-Kristiansand-Oslo, og dobbelspor høyhastighetsbane på samme strekningen. Det er så mye enkeltspor i Norge at det er omtrent ikke mulig å kjøre godstog uten at det vil skape problem med møtende persontrafikk.

Svar på kommentar | Varsle

Pondus da...ler
Hvis du leser hva jeg skriver, så er det jo dine synspunkter jeg forfekter. Det fokuseres bare på trafikkdrepte, ikke på at varer og tjenester skal frem. Dette handler ikke om sosialisme eller andre ismer, men det handler om å ta folk på alvor....deg også!

Svar på kommentar | Varsle

!!!!!FULL STOPP!!!!!
Ønsker aksjonene deres velkommen så det holder. Men det virker ikke som om dette er nok for og få politikerene til og åpne penge-sekken. Så til neste år, foreslår jeg att dere sperrer trafikken totalt i begge kjøre retninger på de mest sentrale plassene på sørlandet. Streik ei uke i fellesferien også, da tenker jeg visse folk får opp gluggene og ser viktigheten i deres arbeid. Og en liten ting til, om all transport bør foregå med tog, hvor mange tusen mister da jobbene sine? Noen som har tenkt i de baner???Nei bygg nye veier, da skapes det også arbeidsplasser. Norge har nok og ta av, vi er bare gjerrige!!!!!

Svar på kommentar | Varsle

Mange veier til Rom ?
Ja, når politiet kan "aksjonere" med å redusere bemanningen, så kan vel bilisten aksjonere med å reduser farten. Begge deler kan skade trejepart, men det kan det jo om det ikke aksjoneres også!

Svar på kommentar | Varsle

Hvem skal betale min arbeidstid da?
Når hyttefolket hver helg lager lange køer, så jeg får ekstra lang arbeidstid når jeg forsøker å utføre jobben min.
Skal hyttefolket dekke inn det jeg taper på ikke å komme fort nok frem i hytterushet i helgene?
Og ikke si at jeg ikke behøver å være på veien der da. For hva vet vel du om det kan være en bensinstasjon som trenger ekstra påfyll for å levere til hyttefolket som skal hjem igjen? Eller en person bil som trenger assistanse etter havari, Eller et vogntog som skal levere fersk frukt til deg i din butikk på mandag morgen. Eller avisene som du ville ha da du ventet på ferjen. Eller.....

Svar på kommentar | Varsle

Tittel
hei vi trenger mere 4 feltsvei,

Svar på kommentar | Varsle

Flott demonstrasjon
Desverre kreves slike aksjoner for å holde fokus på at en utbygging av ny E18 må påbegynnes snarest! Gjennom flere år har veien hatt en totalt utilfredstillende standard,og for meg er det et under at den kan ha betegnelsen "Europavei" når den nærmest oppleves som en kjerrevei.
Denne strekningen burde vært utbygd til 4-felt motorvei for vel 20 år siden. Situasjonen i dag vitner om at at vi har hatt en systemfeil(organistatorisk, finansiell og politisk)her til lands hva gjelder samferdsel.

Svar på kommentar | Varsle

Stem høyre!
Big fat mama!

Svar på kommentar | Varsle

Hvorfor?
Å stemme Høyre vil ikke medføre at godstransporten overføres fra vei til bane/båt. Derfor...Niks, tror ikke det nei!!

Svar på kommentar | Varsle

Nei, det er ikkke alle forunt å få i pose og sekk!
Det blir veldig dyrt å bygge ut både vei og bane og for den saks skyld fergeanløp. det må bli en total vurdering slik jeg ser det !

Svar på kommentar | Varsle


Si din mening
  • Vi vil gjerne ha friske meningsytringer, men de skal fremmes innenfor lovens og folkeskikkens grenser. Redaksjonen følger med på debatten og fjerner/redigerer upassende innlegg.
  • Opphavsrettsregler må følges. Andres artikler kan ikke fritt kopieres, men korte utdrag og sitater er tillatt når du refererer til opphavsperson og kilde.
  • Vi tillater ikke innlegg som inneholder reklame, sladder, rasisme, hets mot personer eller grupper, som er injurierende, sårende eller krenkende.
  • Kommentarer anses på linje med leserbrev, og honoreres ikke. Agderposten forbeholder seg retten til å publisere innlegg i papirutgaven.
  • Vi ber innsendere om å bruke fullt navn.
Artikkelen er i dag åpen for kommentering mellom kl 7:00 og 21:00.


Ansvarlig redaktør:  Peer Andreassen Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2006 Agderposten - Powered by Publicus ®
Design/webutvilking: dfun solutions