"Verdens vakreste festival"

Det ærverdige britiske musikkmagasinet NME kaller Hovefestivalen for "verdens vakreste festival". Er du enig?

Av m@il
01. Juli 2009 15:03 - Sist oppdatert: 01. Juli 2009 15:48


Musikkmagasinet besøkte Tromøya og Hovefestivalen i forrige uke. I går kom dommen: NME kaller Hovefestivalen for "verdens vakreste festival", og journalisten mener blant annet at Hoves Amfiscene er den beste festivalscenen han noensinne har sett.

Med overskriften 'Fuck Glastonbury' - Why Norway's Hove Is The World's Most Beautiful Festival serverer bladet en liste på fem grunner til at Hove i internasjonal sammenheng er en helt unik festival. Det idylliske festivalområdet, den varierte bookingen og Hoves miljøprofil nevnes som noen av grunnene til at NME har falt pladask for Hove. Magasinet oppmuntrer allerede nå sine lesere til å reise til Hove til neste år.

– Vi er takknemlige for all skryt vi får, enten det er fra artister, publikum eller pressen. Men det veier selvsagt ekstra tungt når en institusjon som NME trekker frem superlativene, sier Hovefestivalens pressetalsmann Gaute Drevdal.

NME har siden 70-tallet vært selve hjørnesteinene i den britiske musikkindustrien og blir fremdeles sett på som et av verdens viktigste musikkmagasiner.

Hovefestivalen 2009 gikk av stabelen mellom 22. og 25. juni. Det ble solgt 12 500 billetter per dag, og totalt var rundt 18 000 mennesker innom portene i løpet av uka.


Se kommentarer til saken under annonsen.

Kommentarer (19)
Ja takk for Hove
Så mange minner,så mange gleder, så mange konserter, så mange bra mennesker og så mye bra inntrykk! Takk Hove for alt hva du til nå har gitt oss, og vi håper du lever i mange,mange år til.

Svar på kommentar | Varsle

Kult
Dette er jo kjempe bra :D

Svar på kommentar | Varsle

Takk Hove for en fantastisk opplevelse
-er det mer å si?

Svar på kommentar | Varsle

Tja
Hove er oppskrytt!!!!

Svar på kommentar | Varsle

Ikke NME som skriver det er en blogger.
Her er linken, http://www.nme.com/blog/index.php%3Fblog%3D120%26cat%3D143 Står i en blogg som NME linker til.

Svar på kommentar | Varsle

Til Per
Det er en blogg skrevet av en som jobber for NME og den er publisert på blog-delen av NME sin hjemmeside.

Svar på kommentar | Varsle

Er han fra Arendal ??
Sikker sommer jobb i NME :-)

Svar på kommentar | Varsle

espen t
er helt enig..festivalen ligger på et kjempefint sted og er en kjempefin festival for unge og di litt eldre

Svar på kommentar | Varsle

Quart er konge
Quart er bare helt konge, mange muligheter med hva du vil gå på. Slash med venner rocka noe enorm, jeg personlig hadde gitt det terning 6. Så har du DJ Club tror ikke du finner maken i Norge eller mange andre plasser. Burde vært oppe hele sommeren. En annen ting som er gratis er Quart marina, helt konge å sitte der å feste å slikke sol samtidig å se på alle fine båter. Egen lekter med strand. Syns alle som liker festival burde støttet opp om dette, grunn til det har fått dårlig rykte er media som skaper det, hadde det vært skrevet mye positivt hadde alle hatt en mye mer positiv holdning, virker som De to store avisene hater Quart, Hvorfor???? Er det positivt er ikke noe stoff på forsiden, er det noe negativt er det store oppslag med en gang. Ta i går nå de begynte å skrive om at alle artister skulle over til en annen festival i Oslo fordi Quart ikke betalte regningen til Pro Sec. Hadde jeg vært Quart hadde jeg saksøkt VG for en sånn artikel som kunne ha ødelagt hele Quart med salg av billetter, sikkert mange som trakk seg med å ikke gå til Quart etter dette.

De som burde hatt dårlig rykte er jo Hove, det er der de tidligere eiere av Quart er nå og har drevet de to første festivaler på Kreditors regning, Er faktisk under politi etterforskning med alle regnskaper hos økokrim.

Synte de siste dager burde folk støtte opp om Buli som har satset alt for Quart og dette er jo bare helt enormt hva han har fått til. Håper det blir noe neste år og garantert vil det bli mere støtte da fra næringsliv i byen og forhåentligvis også Cultiva.

Avisen i Kristiansad skriver heller ikke mye positivt om Quart skjønner meg ikke på dette, de burde jo være de første til å formidle dette positiv. Men det virker som det er Hove som også får det meste skrytet, Skjønnner dere ikke at de tidligere eiere av Quart befinner seg der, og det er de som har forårsaket det negative. Agderposten skriver også bare om Hove og kun det negative som kommer frem om Quart. Aldri omtaler når det er positivt.

Så til Kristiansand som jeg håper ser at dette får frem byen og landsdelen på kartet med mye salg og positivt for næringen her. Støtt OPP og ikke motarbeid.

GOD QUART FESTIVAL,,,, håper jeg ser mange folk de siste dagene og mer positiv holdning fra media.

Svar på kommentar | Varsle

Quart opplevelse
La det være sagt med en gang: Jeg har liten er ingen kompetanse når det kommer til musikk. Men jeg har akkurat passelig hørsel til å registrere god musikk. Og jeg har fortsatt synet rimelig inntakt, så jeg kan se når folk rundt meg har det storveis.

I går kveld fikk jeg oppleve begge deler. Slash med sitt stjernespekkede vennegalleri skapte magisk retro-stemning på Odderøya. Quarten kunne neppe åpnet med en bedre konsert. At det var laaange køer både til toaletter og tappekraner, gikk rett i glemmeboka da Slash svingte plekteret samtidig som han presenterte den ene legenden etter den andre.

Å se pensjonisten Ozzy Osbourne gå bananas på scenen var verdt inngangsbilletten alene. Det eneste jeg var bekymret for var om ambulansen var klar bak scenen. Mannen kunne jo veltet når som helst.

Musikkanmelderne til VG og Aftenposten var imidlertid ikke like imponert. Penneførerne fra hovedstaden velter seg i dag i billige ordspill som at ”Slash må få seg bedre venner” og ”Slaskete karaoke”. Terningen stopper på tre øyne, og det er liten tvil om at de ikke likte det de hørte – og så.

I så fall vil jeg påstå at anmelderne er blant de få som gikk med en kjip følelse fra Odderøya i går etter konserten – hvis deadline tillot at de var til stede til siste slutt. Etter mine begreper leverte Slash og co en strålende forestilling. Folkemassen på Amfiet hoppet så det ble krusninger på sjøen rundt. Ung og gammel side om side sang og danset som om hverdagen skulle ha blitt satt på pause i et par magiske timer. Jeg digget det.

Jeg har snakket med folk som mener det er en av de beste konsertene fra Quart-scenen siden festivalen så dagens lys første gang i 1991. Og jeg har snakket med folk som sto på Lund og rocket mens de lyttet til det vinden vilkårlig tok med seg av lyd fra Odderøya.
Hvorfor er jeg så uenig med anmelderne i Norges største aviser? Det er et spørsmål jeg ikke klarer å besvare. Men jeg mistenker at anmelderne ikke er opptatt av det folk flest er opptatt av; nemlig konsertopplevelsen som helhet.

Gårsdagens konsert ga meg en fantastisk opplevelse der jeg fikk et gjensyn med mine tenåringsidoler samtidig som jeg fikk servert strålende god musikk. Sammen med tusenvis av andre. Hva mer kan man forvente? Da jeg gikk ut av Amfiet håpet jeg at jeg skulle treffe på Arild Buli. Han skulle fått et solid håndtrykk og en klapp på skuldra. Til og med kanskje en klem. Og jeg tror ikke jeg var alene om å ha den følelsen i går.

Dagspasset til gårsdagens konsert kostet meg 750 kroner. Jeg hadde glatt betalt det dobbelte.

Svar på kommentar | Varsle

Verdens vakreste
Hove er veldig bra, men jeg ser flere kandidater til tittelen verdens vakreste i tillegg til Glastonbury. Som denne: http://www.sasquatchfestival.com/#/gorge

Svar på kommentar | Varsle

dust
du skriver om den innade styringen på hovefestivalen, mens denne artikkelen handler om festivalen som en helhet. du kan ikke si at en festival er dårlig fordi sjefen politietterforskes.!!

Svar på kommentar | Varsle

PØHHHH................
Jaggu sa jeg vakkert! Hva er i hele tatt vakkert her lenger? Jeg bare spør???? Køer,slagsmål og fyll,sist men ikke minst: ulovlig sjenking til mindreårige!

Svar på kommentar | Varsle

Hove
Hove er bra!!

Svar på kommentar | Varsle

uenig!
hele opplegget til hove er topp! men bandene er heelt på tryne. det er alt for lite hiphop og rap der, det er det som lokker frem de freshe folkene. ikke de zombie gother'ne som hører på skrikemusikk. for mye metal på hove. må være litt variasjon

Svar på kommentar | Varsle

Quartfestivalen
Det er ikke rart at Quartfestivalen får dårlig omtale i sin egen by/avis,nærmere 100% av befolkninga er jo så skinnhellige at de nærmest får slag bare navnet Marilyn Manson blir nevnt.En Ten-sing festival hadde nok gått mye bedre.

Svar på kommentar | Varsle

camp tilf 09
Var på Hove hele uken jeg, sammen med en gjeng andre seff.
Så ikke en eneste slosskamp.
Så ikke en eneste som ble hentet i ambulanse.
Ikke så jeg mange zombier eller ghotere heller.
Sjenking av mindreårige, DET skjedde på quart også, MEN fordi det ikke er en camp tilknyttet til selve festivalområdet, så blir ikke dette snakket om i festivalsammenheng, det er hva som skjedde på campen til quart, og det berørte ikke festivalen i seg selv ute på odderøya.
Det jeg derimot så, masse mennesker som liker bra og variert musikk, masse folk som koste seg i solen, som kunne gå ifra teltet og rett på kosert UTEN å måtte vente i evigheter på buss til festivalområdet.
Masse folk som IKKE ville benytte seg av det kapetalistiske, overprisa, bynarspiellet som quart har å tilby.
Har bodd i kr.sand noen år, var på quart 6år på rad, har jobbet der ett par ganger, MEN at prisene på byen blir dobblet fordi det er konserter der, det er totalt uforsvarlig.
Dessuten, du som skriker etter listepop, RnB, hip hop og dritt, du har jo ikke no på Hove å gjøre, det er en ROCKEFESTIVAL, som også kan tilby enkelte andre innslag.
Gidder ikke diskutere mere.
avslutter med å si at :
HOVE ER DRITT DIGG, og jeg kommer aldri til å sette mine føtter på quart igjen, uansett om hove går konk eller ei.

Svar på kommentar | Varsle

Hove ruler!
Jeg er for gammal for en festival som Hove, men jeg synes det er kjemeartig at festivalen finnes og at ungdom (og de eldre som har lyst) kan kose seg der. Kan ikke skjønne meg på en del av den surmagete kritikken som har kommet mot Hove. Økonomisk rot skyldes enkeltpersoners mangel på styring og kompetanse. Kritkkken bør rettes mot dem - og ikke mot festivalen. Mindreårige, alkohol, hasj... Det finnes da overalt i samfunnet ellers! Ville være merkelig om Hovefestivalen skulle være noe unntak! Nei, kos dere på Hove til nete år også, folkens! Og bruk gjerne hodet. Da blir det aller vakrest!

Svar på kommentar | Varsle

Vel, Per...
Om du hadde sjekket litt opp i ting, så er faktisk denne "bloggeren" Rob Webb, som arbeider som journalist både hos NME og Drowned In Sound. Mange av de største NME-journalistene har slike blogger. Til og med du skjønner vel at en overskrift som "Fuck Glastonbury" neppe kunne prydet et britisk musikkmagasin?

Svar på kommentar | Varsle


Si din mening
  • Vi vil gjerne ha friske meningsytringer, men de skal fremmes innenfor lovens og folkeskikkens grenser. Redaksjonen følger med på debatten og fjerner/redigerer upassende innlegg.
  • Opphavsrettsregler må følges. Andres artikler kan ikke fritt kopieres, men korte utdrag og sitater er tillatt når du refererer til opphavsperson og kilde.
  • Vi tillater ikke innlegg som inneholder reklame, sladder, rasisme, hets mot personer eller grupper, som er injurierende, sårende eller krenkende.
  • Kommentarer anses på linje med leserbrev, og honoreres ikke. Agderposten forbeholder seg retten til å publisere innlegg i papirutgaven.
  • Vi ber innsendere om å bruke fullt navn.
Skriv inn koden til venstre

» Les reglene for å bidra med meninger
Jeg har lest og godtar reglene


Ansvarlig redaktør:  Eivind Ljøstad Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2006 Agderposten - Powered by Publicus ®
Design/webutvilking: dfun solutions