Forslaget kommer som et innspill til komiteen for kultur, miljø og næring, og er en del av en større plan for å spare penger i Arendal kommune. I tillegg til nedleggelsen av de tre barneskolene går forslaget blant annet ut på å omgjøre de fleste skolene i distriktet til rene barneskoler. Nedenes, Stuenes og enten Stinta eller Moltemyr skal være de eneste gjenværende ungdomsskolene i kommunen.
20 millioner
Rektor ved Løddesøl skole, Stein Torgersen, har selv vært en del av et prosjekt kalt «Dugnad 2010», hvor 60 kommunale ansatte inndelt i grupper har kommet frem til innspill om hvordan kommunen best kan bedre sin finansielle situasjon. Han kan fortelle at det skal spares inn 20 millioner kroner bare i skolesektoren i løpet av 2009 og 2010.
Forstår
Torgersen stiller seg i utgangspunktet ikke uforstående til forslaget om nedleggelse av skolen.
– Det er jo ofte sånn at det er de minste som blir mest utsatt, sier han og viser til at Løddesøl er den minste skolen i kommunen. Han forklarer også at når det skal spares 75 millioner kroner, så er det klart at det vil bli innført merkbare tiltak.
– Jeg er i denne forbindelsen lojal mot det kommunen og rådmannen legger frem, forteller han, mener allikevel noe betenkt.
– Så blir jo spørsmålet om det er lurt og riktig å gjøre dette her.
Utfordring
Torgersen gjør oppmerksom på at forslaget som legges frem i dag ikke kun kommer til å berøre de skolene som blir nedlagt.
– Hvis dette går igjennom så er det jo klart at ingen skoler vil bli som de er i dag.
Han forklarer at innstillingene fra «Dugnad 2010» nå skal legges frem for komiteen som så skal vurdere forslagene de ulike gruppene har kommet frem til.
– Til syvende og sist så er det våre folkevalgte som må ta avgjørelsen, sier han, og legger til at han ikke tror det blir en lett avgjørelse å ta.
– Politikerne, de vil få en kjempeutfordring. Noen av dem vil nok møte seg selv i døra.
Uten å ville gå i detalj kan Torgersen fortelle at det, i tillegg til de 20 millionene som skal spares i skolesektoren, skal legges frem forslag om store innsparinger på en rekke andre områder. Han er ikke i tvil om at Arendal kommer til å merke den alvorlige økonomiske situasjonen kommunen har havnet i.
– Min personlig mening er jo at trenger Arendal kommune å spare 110 millioner kroner i 2009 og 2010, da betyr det jo selvfølgelig at hele Arendal vil merke det.
Løddesøl
Når det gjelder fremtiden til Løddesøl skole er rektoren litt avventende. Han forteller at det viktigste for ham er kvaliteten på undervisningen.
– Jeg vil gjerne at elevene skal lære noe.
Han ser allikevel ikke bort ifra at skolen kan bli reddet.
– Vi er vant til å kjempe for skolen. Det regner jeg med at vi gjør denne gangen også.
Torgersen presiserer at forslagene om budsjettkutt omhandler mye mer enn skolen.
– Skolen er jo bare en liten del av dette. Alle er jo berørt mer eller mindre.
Se kommentarer til saken under annonsen.