Dagens vær
VIL HA HYDROGENSTASJON: Naturforvalter Robert Svendsen i Arendal kommune, rådgiver Gøril Andreassen i Zero, Svein Elgvin i NGP, Geir Lundstøl i Hovefestivalen, Per Øystein Eik i I-Taxi AS, Preben Lønnhaug i Bavaria og Trond G. Hansen i Arendal kommune diskuterte i kveld muligheten for å få til en hydrogenstasjon i Arendal. Foto: Stein Harald Øigård.
Vil ha hydrogenstasjon

FN-byen Arendal har satt ned en arbeidsgruppe som skal jobbe for at det skal bli en hydrogenstasjon i Arendal innen sommeren. Nå utfordrer de næringslivet til å bli med i klimakampen.

Linn Kristin Djønne
likd@agderposten.no
[Byline-tlf]909 82 243
909 82 243
23. November 2007 18:25 - Sist oppdatert: 23. November 2007 18:35


Som en del av Arendal kommunes målsetning om å bli klimanøytral, ønsker kommunen i samarbeid med partnere å bli et knutepunkt på hydrogenveien. En arbeidsgruppe bestående av representanter fra Arendal kommune, ZERO/HyNOR, Norwegian Grand Prix, Hovefestivalen, Arendal Taxi og BMW Norge skal jobbe for å få til en hydrogenstasjon i Arendal innen sommeren.
- Arendals målsetting er å kunne gi festivaler og næringslivet muligheten til å gi et bredt spekter i drivstoff slik at man får muligheten til å velge klimanøytralt, sier naturforvalter Robert Svendsen i Arendal kommune.


Imponert

Rådgiver i miljøorganisasjonen Zero og sekretær for hydrogenvei-prosjektet HyNoR, Gøril Andreassen, er imponert over "driven" hun har møtt i Arendal, og er glad for at de ønsker å være et knutepunkt på hydrogenveien.
-Vi jobber for at det i løpet av 2009 skal det være mulig å kjøre hydrogendrevne kjøretøy mellom Stavanger og Oslo, og da er Arendal et naturlig stopp på veien, sier Andreassen.
Svendsen påpeker det nå er viktig med et samarbeid mellom de ulike aktørene for å lykkes.
-Det er helt sentralt at de ulike aktørene samarbeider hvis vi skal kunne nå målet om å bli klimanøytrale, sier Svendsen.
Hovefestivalen skal blant annet bidra med å ta i bruk flere hydrogenbiler og bruke sitt store miljø kontaktnettverk.


Finansiering

Arbeidsgruppen skal fremover arbeide med å sortere ut en finansieringsmodell, og se på mulighetene om det lar seg gjennomføre, deretter er det politikerne som må ta stilling til saken.
-Om vi får en slik hydrogenstasjon er det et stort skritt på veien, og Arendal kan ikke være noe sinke på dette området, sier Svein Elgvin i NGP.
Det er foreløpig usikkert hvor hydrogenstasjonen skal ligge. Kostnadene vil anslagsvis komme på 1,8 millioner kroner. Nå ønsker arbeidsgruppen støtte fra næringslivet i kommunen.
-Vi utfordrer næringslivet til å være med Arendal i å bli klimanøytrale. Dette kan de gjøre ved blant annet hjelpe til med finansiering og ved å skaffe seg hydrogenbiler, sier Svendsen.





Ansvarlig redaktør:  Morten Rød Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2011 Agderposten - Powered by SAXOTECH Online ®