Biskop Olav Skjeveslands syn på ansettelse av homofile i vikslede stillinger har fått AP-leder Gjermund Røysland til å koke. I går la han ut en blogg på partiets nettsider der han går hardt ut mot biskopen.
-I enhver annen organisasjon ville det vært sånn at man måtte forholde seg til vedtak fattet i organisasjonens høyeste organ. Men slik er det altså ikke i Den norske kirke, skriver Røysland.
Han reagerer kraftig på at Skjevesland nekter å ansette homofile prester, selv om Kirkemøtet har bestemt seg for å akseptere to syn i saken.
-Aksepter to syn
I forrige uke vedtok Kirkemøtet å la det være opp til hvert enkelt bispedømme å vurdere homofiles rett til vikslede stillinger. Røysland mener biskopen i Agder tilhører fortidens kristendomsforståelse, og at Skjevesland ikke hører hjemme i dagens samfunn.
-De fleste mennesker har for lengst akseptert at homofile kan være like verdifulle kristne som det heterofile er, skriver han.
Han sier til Agderposten at det også i Agder og Telemark bør aksepteres to syn, og at Skjevesland bør lytte til flertallet i Kirkemøtet.
-Jeg anbefaler han å be om avskjed dersom han ikke skulle ta til fornuft og akseptere demokratiske vedtak i det høyeste organet i Den norske kirke, sier han.
Behov for voksenopplæring
Biskop Olav Skjevesland er enig i at homofile er like verdifulle mennesker som de heterofile, men mener at AP-lederen trenger en god porsjon voksenopplæring før han uttaler seg.
-Mine holdninger er i pakt med Kirkemøtets vedtak. Det er ikke jeg alene som bestemmer ansettelsen av prester. I Agder og Telemark er vi seks mot en i denne saken, sier Skjevesland.
Biskopen sier det ikke er vits å kommentere Røyslands syn på at biskopen bør gå. Og nå er han lei av politikere som snakker uten å være godt nok orientert.
-Jeg blir oppgitt av at det går an å lange i vei på den måten i norsk politikk. Denne uttalelsen tyder på at han ikke har satt seg inn i Kirkemøtets vedtak, sier Skjevesland.