Dagens vær
14. JULI 1987 kunne Dag Otto Lauritzen juble over Norges første etappeseier i verdens hardeste sykkelritt.
20 år siden Lauritz-jubel

Dag Otto Lauritzen var første norske etappevinner i Tour de France. Lørdag er det 20 år siden jubelscenene på toppen av Luz Ardiden i Pyreneene.


13. Juli 2007 21:32


Med stål i norske ben og armer la Grimstad-mannen alle konkurrentene bak seg i de umenneskelige stigningene. Og mens franskmennene feiret sin nasjonaldag på årsdagen for stormingen av Bastillen, stormet den 30-årige Lauritzen inn Norges første etappeseier i verdens hardeste sykkelritt.

Luis Herrera og resten av verdens fremste klatrere måtte nøye seg med å se bakhjulettil den tidligere politimannen, som i sin tredje proffsesong syklet for det amerikanske 7-Eleven-laget.

Nordmannen holdt på å bli tatt igjen av Herrera, men holdt så vidt unna med sju sekunder. Lauritzens lagkaptein, Andrew Hampsten, ble nummer tre på etappen.

Thor Hushovd er eneste nordmann i tillegg til Lauritzen, som har vunnet etapper i Tour de France. Hushovd har til gjengjeld fem individuelle triumfer. (NTB)





Ansvarlig redaktør:  Morten Rød Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2011 Agderposten - Powered by SAXOTECH Online ®