Vi utfordret også med et lite knippe av de spørsmål som burde belyses. Nå er det slik at man burde kunne vente at flere i Arendal hadde vist interesse for større åpenhet omkring hvilke konsekvenser utbyggingen får for byen. Man kan undre seg over den totale stillhet fra enkelte næringsdrivende i Arendal. Vi har ikke hørt de unisone klappsalver for kjøpesenterplanen herfra. Det er heller ikke stillet nysgjerrige spørsmål omkring temaet eller gjort forsøk fra noen handelsmenn på å motbevise påstandene fra utbyggerne. Denne stillheten er til å ta og føle på.
Gunnar Kalleberg som eier Madam Reiersen har imidlertid benyttet PP-nettverket (Provinsens Parlaments e-postliste) til å beskrive sin oppgitthet over at det kreves en firedobling av restaurantens husleie fra et selskap der Peder Syrdalen og Johnny Sørbøe er aktører. Han spør i sitt innlegg om denne griske prisingen av lokaler vil bli gjennomgangstema i det nye Arendal som skal bygges. Det er ikke bare Arendal by som lider av at man ikke har en byplan og at store grep som gjøres iverksettes og styres kun av private utbyggere. Over hele landet blir byer og steders historiske og menneskelige kvaliteter rasert av aktører med svært snevre interesser. Byplanlegging har lav status blant arkitekter og svært få av fagfolkene beskjeftiger seg med temaet. Man er tydeligvis mer interessert i å vise sine store evner som monumentbyggere. Arkitekt Olav Eikeland i Asplan Viak er en av disse og han gir klart uttrykk for dette ståsted i et intervju i Agderposten 5.oktober d.å.der han kommenter oppdraget for Sørbøe på Sanden:
- Prosjektets beliggenhet og størrelse gjør at det er gøy og spennende å få være med i prosessen rundt et slikt bygg. Så får vi heller tåle at vi får så ørene flagrer. Det viser bare hvor viktig bygningen er.
Melder seg ut
PP-nettverket mottok sist fredag en utmelding fra en fremtredende næringslivsmann som mente innspillene har vært for næringsfiendtlige. Holger Gramstad har sittet og lest andres innlegg og så er det noe han ikke har likt å lese. Dermed melder han seg ut, uten å ha ytret en tanke i PP-nettverket selv. Det burde vel kunne sies å være svært næringsvennlig at man bidrar til at det blir gjort relevante undersøkelser over konsekvensene for Arendals' handelsnæring og eiendomsstruktur. Frank Beck skriver i et PP-innlegg:
-
Det er strengt tatt ikke noe tap for Provinsens Parlament at personer som ikke har meldt seg i diskusjoner eller deltatt i arrangementene våre melder seg ut. På en annen side ville det vært bedre om nettopp disse som måtte ha andre meninger kunne gitt uttrykk for dette. Provinsens Parlament er jo nettopp tenkt å være et medium for meninger….I tilfellet Arendal finner vi ikke et forsøk på å dokumentere viktige konsekvenser for byen ved etablering av det nye Arenasenteret. Politikere og forvaltning har stukket hodet i Sanden sammen med alle andre og det bys ikke på noe skikkelig diskusjonsgrunnlag som muliggjør en konstruktiv debatt for å underbygge deres beslutning om å tette bykjernen med et stort kjøpesenter. Vi har i den siste tiden etterspurt innsikter som burde ligge til grunn for disse byggeplanene. Det er ikke bare Agderposten, men Arendals næringsliv, befolkning og ikke minst politikere som har et ansvar for å være svært så nysgjerrige på disse spørsmålene.
Overføringsverdi
Det synes kanskje underlig for noen at vi biter oss så fast i situasjonen i Arendal. For oss er imidlertid diskusjonen om byggingen av Arenasenteret en viktig prinsippdebatt med overføringsverdi til de fleste norske byer og tettsteder. Allgrønn tar mål av seg gjennom faglig ekspertise å søke å oppnå de samme gode resultater i kampen for menneskevennlige og godt tilpassede by- og stedsmiljøer som vi gjorde i avsløringene av Oslo havnevesen.
Johnny Sørbøe insinuerte på PP-møtet sist onsdag at jeg har foreslått for ham å kontakte arkitekt Nils Torp til å tegne Arena-senteret. Noe slikt har aldri skjedd. Sørbøe burde i stedet for å fare med usannheter svare på en del av de spørsmålene vi stiller. At investoren har brukt millioner av kroner til skisser for stå for hans egen regning. Hadde Sørbøe vært lur nok til å stille de riktige spørsmål i starten ville han sikkert spart seg for en mengde konsulentkroner.
Arendals "byplansjef" Geir Skjæveland viser i PP-møtet til departementsbyråkrater, særlig de med hytter i regionen, som jubler over at Arendal gjør de byplangrepene man ønsker seg. Siden vi skal forfølge denne saken nettopp i departementene er det viktig for oss å vite hvem disse er, hvilke departementer de representerer og hva de faktisk har sagt. Like essensielt er det nemlig hva politisk ledelse i samme departementer mener om fortettingen i Arendal.
Byen fortjener alternativer
Det sies og skrives at det reviderte utkastet til Arenasenteret skal være så meget bedre enn arkitekt Olav Eikeland og Asplan Viaks første forslag som vi kalte pøbelstreker og cowboyarkitektur. Vi synes Arendal, historien og alle brukere av byen fortjener at man også får se andre løsninger for hvordan Sanden kan utvikles, med det for øye å forsterke Arendal som by. På denne måten har men et reelt valg for byen. Slik situasjonen er per i dag har man kun fått velge mellom det første forslaget som også er blitt benevnt som "
gruelige flyhangarer" av Frank Beck i et PP-innlegg og noe som noen mener er "bedre". Når skal hodet til byutviklerne opp av Sanden og vise frem det beste for Arendal? For det er vel meningen å strekke seg etter noe som er bedre enn bedre enn verst.
En takk til Cato Litangen fordi han har tenkt ut det demokratiske verktøyet Provinsens Parlament. Jeg anbefaler Arendalsfolk å melde seg på e-postlisten, og ikke minst benytte denne selv til ytringer. Dette gjøres lett ved å sende melding til
innlegg@parlamentet.noErling OkkenhaugAllgrønn