Dagens vær
Ap-leder frustrert i kanalsaken

ARENDAL: For Ap-leder og sterk kanaltilhenger, Torill Rolstad Larsen, ble gårsdagen en dag for storopprydning. Målet var å avsanne ryktet om at partiet vil programfeste et ja til kanaler.

Oddvar Mykland
omy@agderposten.no
[Byline-tlf]915 63 126
915 63 126
28. August 2002 00:01


Overfor Agderposten benekter hun kategorisk at programkomiteen i Arendal Arbeiderparti har fremmet forslag om et ja til kanaler.
- Det er i beste fall en ren misforståelse og i verste fall en bevisst misforståelse basert på et ønske om å så tvil om hva Arbeiderpartiet vil i denne saken, sier Torill Rolstad Larsen.
- Og hva vil så Arbeiderpartiet?
- I likhet med programformuleringen for innerværende periode ønsker vi en fullstendig konsekvensanalyse av kanalsaken. Vi ønsker også at Kanalselskapet skal utarbeide en finansieringsplan. For å få det til ønsker vi å få saken inn i forslaget til kommuneplan som skal ut til høring. Først når vi har full oversikt over konsekvensene og den finansielle siden av saken vil vi som politikere kunne ta et endelig standpunkt. Ingen av disse betingelsene vil vi ha oversikt over før valget neste år. Det vil derfor være helt galt å si et ja eller nei til kanaler i det programmet vi legger frem til velgerne. Det har da heller ikke propgramkomiteen foreslått og jeg tviler på om representantskapet som har det avgjørende ordet når det gjelder programmet vil komme med et slikt forslag, sier Torill Rolstad Larsen.


Komme videre

- Du er selv tilhenger av kanaler og samtidig leder i Arendal Ap. Ville det ikke være fristende å kjempe for å få partiet til å mene det samme i sitt program?
- Det er riktig at jeg synes det vil være en fordel for Arendal om vi får kanaler, men som partileder er det min oppgave å sørge for at saken får en grundig behandling og en organisatorisk riktig behandling. For å få den fulle oversikt mener vi derfor det må være riktig å få saken inn i forslaget til kommuneplan som skal ut til høring. Det betyr at de som har en mening om saken vil bli hørt. Videre betyr det at Kanalselskapet kan jobbe frem en finansieringsplan for det prosjektet selskapet ønsker å gjennomføre. Først når dette er gjort vil det være riktig av politikerne å ta et endelig standpunkt i saken, sier Rolstad Larsen.
- Men binder man seg ikke opp ved å ta saken inn i kommuneplanen?
- Overhodet ikke. Kommuneplanen rulleres. Det betyr at dersom utredninger og finansieringsplaner viser at den visjonen kanaltilhengerne har ikke har noe for seg, vil saken heller ikke være med når kommuneplanen ruulleres, sier Torill Rolstad Larsen.





Ansvarlig redaktør:  Morten Rød Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2011 Agderposten - Powered by SAXOTECH Online ®