MÅ KJEMPE SELV: -Det finnes ingen tryllekur. Den psykiske slåsskampen må du ta selv. Selv har jeg flere ganger møtt veggen når jeg har henvendt med til helsevesenet. Jeg har fått beskjed om at jeg er for ressurssterk til å oppta en plass, sier Marlene.
FOTO: ØRJAN SVENDSEN
Forbudt metode reddet livet til Marlene

ARENDAL: Marlene var en skoleflink 19-åring og toppidrettsutøver da hun ble tilbudt amfetamin på en fest i Arendal. Hun endte som heroinvrak, men reddet livet med en avrusningsmetode som er forbudt i Norge.

Tore Onsaker toreo@agderposten.no [Byline-tlf]901 66027
21. Oktober 2002 00:10 - Sist oppdatert: 21. Oktober 2002 10:27


-Jeg er rusfri. Jeg er i full gang med en utdannelse og gleder meg over livet, jubler Marlene som nå er 27 år gammel.
Du kan ha sett henne da hun var på bunnen. Som et heroinvrak i rusmiljøet i Arendal. Nå stråler hun.
Det er flere grunner til at hun vil være anonym.
-Mest fordi jeg er livredd for ikke å få jobb. Det er ikke særlig mange arbeidsgivere som tør å satse på en tidligere heroinmisbruker. Dessverre, sier hun.
Hun forteller ikke sin historie fordi hun liker å brette elendigheten ut for all verden.
-Jeg hadde store kvaler da Agderposten ringte meg. Men jeg stiller opp fordi jeg gråter når jeg tenker på alle de flotte ungdommene som vil havne på kjøret og aldri komme ut av det.
-Mange som vil dø av misbruket og overdosene, kunnet vært reddet hvis de fikk tilbud om den samme avrusningsmetoden som reddet meg, sier hun.


Innplantert

Marlene dro til Portugal for to år siden. På klinikken til dr. Carlos Pereira fikk hun innplantert Naltrexone i kroppen.
Stoffet ligger som et medisindepot og varer i seks måneder. Så lenge stoffet er virksomt vil et heroininntak ikke ha noen virkning.
Det ble fem turer til Portugal og nye doser. Nå har Marlene gjort seg fri fra både heroin og Naltrexone.

UNDER HUDEN: På klinikken til dr. Carlos Pereira fikk Marlene innplantert Naltrexone i kroppen. Stoffet ligger som et medisindepot under huden og varer i seks måneder. Så lenge stoffet er virksomt vil et heroininntak ikke ha noen virkning.


Ble straks hekta

Hun var russ og hadde vært på byen og drukket litt. På festen etterpå prøvde hun amfetamin for første gang. Det begynte med helgerus, men helgene ble stadig lengre.
Etter to år tok hun den første heroinrøyken.
-Jeg ble hekta fra første stund. Det ble en besettelse. Jeg holdt meg til røyk og ikke sprøyter. Du legger heroinen på et sølvpapir og varmer det opp. Så sniffer du inn røyken.
Hvis foreldre finner for eksempel en bit vanlig stekefolie på rommet til ungdommene, bør det ringe tusen varselklokker, sier hun.


På "Plata"

Flere ganger forsøkte hun å slutte. Hver gang havnet hun på kjøret igjen.
Av alle steder var det på "Plata" i Oslo hun fikk høre om avrusningsmetoden til legen i Portugal.
-Uten hjelp fra mamma hadde jeg ikke vært den jeg er i dag. Hun har betalt godt over hundre tusen kroner for behandlingen.
-Det er ingen tryllekur . Den psykiske slåsskampen må du ta selv. Det er også viktig at du kan få tilgang til et rehabiliteringsopplegg. Selv har jeg flere ganger møtt veggen når jeg har henvendt med til helsevesenet. Jeg har fått beskjed om at jeg er for ressurssterk til å oppta en plass, sier Marlene.


Glad jente

Da hun havnet på kjøret som 19-åring, var hun en glad jente i Arendal med mange venner.
Hun var skoleflink, ferdig med videregående skole og var toppidrettsutøver. Hun hadde også hatt en helt normal trygg og god oppvekst i Arendal. Likevel gikk det så galt.
-Flere av vennene mine fra den gang har sagt at jeg var den siste de trodde skulle havne i rushelvete, sier hun.


Fortvilet

Marlene er fortvilet fordi norske myndigheter er så skeptiske til avrusningsmetoden som har reddet henne og et titall andre nordmenn.
-Å slippe en misbruker ut på gata etter seks ukers avrusning, er håpløst. Metadon er heller ikke løsningen. Det er et stoff du blir helt avhengig av og må gå på resten av livet. Det er ingen avrusning. Jeg er blitt rusfri. Tenk helt rusfri, sier 27-åringen og slår ut med armene.
Hun er skremt av rusmiljøet i Arendal.
-I Arendal selges det nå alle slags stoffer så åpenlyst at du er nødt til å se det. Hvis du vil. Og misbrukerne ble stadig yngre de årene jeg var i miljøet. Nå doper de seg allerede som fjortiser. Og de blir stadig flere. Narkotikaproblemet gror over hodet på oss mens politikere og helsevesenet er på ville veier, sier Marlene, som egentlig heter noe annet, men bruker dette navnet i denne sammenhengen.





Ansvarlig redaktør:  Peer Andreassen Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2006 Agderposten - Powered by Publicus ®
Design/webutvilking: dfun solutions