ØLHUNDER: Pressetalsmann Arne Martin Gjøseid og nestleder Bjørn Nyhus i Arendals Pilsens Venner vil kaste seg ut i nytt bikkjeslagsmål for yndlingspilsen. De frykter den skal forsvinne. FOTO: ANNE KARIN ANDERSEN
Ølhundene bjeffer igjen

ARENDAL: Med tenner og klør akter ølhundene i Arendals Pilsens Venner å kjempe for favorittølet. Etter noen år som snille bisker knurrer de igjen mot Ringnes-ledelsen.

Jørund Flaa jfl@agderposten.no [Byline-tlf]91320109
04. April 2003 00:10


De er tørste, de er mange og de er klare for kamp.
Arendals Pilsens Venner (APV) er igjen på vei mot barrikadene.
-Ja, i aller høyeste grad. Vi skal kjempe alt vi kan for at Arendalspilsen skal overleve, sier nestformann i APV Bjørn Nyhus.


Kan forsvinne

I går kunne Agderposten fortelle at det igjen er fare på ferde for den tradisjonsrike pilsneren fra Arendal.
Ringnes Bryggerier er nemlig i gang med tidenes hestekur, og det på rekordtid. Innen juni 2003 skal hele konsernstrukturen fornyes og slankes. Det er, ifølge ledelsen, ikke usannsynlig at produksjonen ved Ringnes bryggerier Arendal legges ned, mens distribusjonen får bli.
-Da blir det bare et tidsspørsmål før Arendalspilsen forsvinner, tror styremedlemmene i Arendals Pilsens Venner (APV).
I går var om lag 50 av medlemmene samlet til klubbmøte, hvor hovedtema (og ingrediens) selvsagt var yndlingspilsen.


Mange i ryggen

-Vi har ikke lagt strategien helt ferdig ennå, men vi har satt ned en egen gruppe som skal jobbe med dette, sier pressetalsmann i APV Arne Martin Gjøseid.
Han mener å ha store deler av Arendals befolkning i ryggen. Da det for noen år siden var fare på ferde for bryggeriet samlet klubben mer enn 16.000 underskrifter i kampen mot konsernets planer.
-Det er mer enn ved forrige kommunevalg. Det er helt klart at vi har mange ølhunder i ryggen, sier Gjøseid.
De to styremedlemmene forteller at de vil fornye kamptaktikken i forhold til forrige gang, og at de nå er midt i planleggingsfasen.
-Vi er i dialog med ledelsen i Ringnes og det er viktig. Samtidig har vi god økonomi i klubben, skryter pressetalsmannen. APV skal ha flere hundre tusen kroner på bok, som fort kan bli kampkapital.
-Vi har også mange ressurser i egne rekker. Vi er av alle samfunnslag og har mange tungvektere med oss, skyter Nyhus inn.


-Mister identitet

De to styremedlemmene sammen med resten av de fremmøtte i går kveld tror Arendal som by vil bli skadelidende hvis pilsen skulle forsvinne.
-Hva har vi igjen som er gammelt i denne byen? Av bedrifter? Vi har ingenting bortsett fra Arendals bryggerier. Det ble etablert i 1839, og noen av dem som jobber der er 5. generasjons bryggeriarbeidere. Forsvinner bryggeriet så forsvinner en bit av Arendal, sier Gjøseid. APV er ikke bare opptatt av ølet, men også arbeidsplassene som kan forsvinne.
-Hvis de legger ned produksjonen forsvinner om lag 40 arbeidere. Det er mange arbeidsplasser for kommunen, sier pressetalsmannen.
Både han og nestlederen er skråsikre på at en nedlegging av produksjonen i Arendal er begynnelsen på slutten for den gamle bedriften.
-De vil ta bit for bit helt til det ikke er noe igjen. Det får de ikke lov til, sier en kampklar Bjørn Nyhus.

-Hva har vi igjen som er gammelt i denne byen?
Arne Martin Gjøseid,
pressetalsmann, APV





Ansvarlig redaktør:  Peer Andreassen Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2006 Agderposten - Powered by Publicus ®
Design/webutvilking: dfun solutions