MILJØGIFT: Store mengder av miljøgiften asbest er dumpet bak vinkjelleren, røper Mons Fuhr. Han håper dette kan spenne ben under eventuelle kjøperes plan om å rive kjelleren.
FOTO: STEIN HARALD ØIGÅRD
Asbest kan stanse riving av vinkjeller

GRIMSTAD: En potensiell miljøbombe ligger lagret bak Fuhrs vinkjeller. Den vil bli aktivert i det øyeblikket noen begynner å rive kjelleren slik Riksantikvaren nå åpner for.

Dagfinn Grønlund dagro@agderposten.no [Byline-tlf]37 04 97 23
15. August 2002 00:10


Asbest i store mengder ligger som en tikkende miljøbombe på Fuhrs eiendom. Stoffet er kreftfremkallende ved innånding og angriper spesielt lungene.
Avfallet er plassert mellom vinkjelleren og fjellskrenten mot Fløyheia i bakkant av kjelleren.
Vi snakker om store mengder asbest som ligger i en 20 meter lang og 15 meter dyp kløft. Den er fem seks meter bred på toppen og smalner gradvis inn i bunnen, forteller Mons Klingenberg Fuhr til Agderposten.
Han legger ikke skjul på at han håper det store asbestlageret kan hindre eventuelle kjøpere fra å rive kjelleren.


Internt notat

Ingen vet nøyaktig hvor mye asbest som ligger lagret bak vinkjelleren. Et forsiktig anslag lyder på 10 tonn, i verste fall kan mengden være mange ganger større.
I et internt notat som Agderposten har fått tilgang til skriver plan- og utviklingssjef Bjørn Kristian Pedersen i Grimstad kommune at "det er vesentlig at asbestavfallet blir håndtert etter gjeldende regler dersom vinkjelleren skal rives".
Det kan være deponert flere hundre tonn asbest på området, skriver Bjørn Kristian Pedersen.
Mons Fuhr forteller at bedriften begynte å deponere asbest bak vinkjelleren allerede i 1941.


Dumpet

Vi brukte asbest til å filtrere vin og eplesaft, og vi "kvittet" oss med dette produksjonsavfallet på denne måten helt frem til rundt 1970, røper Fuhr.
Asbesten har form av plater og tråder, og avfallet er dumpet i den dype grøfta sammen med knust glass, presiserer han.
Fuhr innrømmer at han er meget skuffet over at Riksantikvaren ikke er villig til å frede den gamle vinkjelleren etter kulturminneloven.
Seksjonssjef Lisen Roll ved kulturminneavdelingen hos Riksantikvaren sier til NRK Sørlandet at Fuhrs vinkjeller er verneverdig.
Men så lenge Riksantikvaren ikke er villig til å frede bygningen, står vedtaket om rivning fortsatt fast.


Bindinger

Styreformann i Fuhr AS, Arve Andersson, er ikke overrasket over at Riksantikvaren er kommet til samme konklusjon som kommunen og regionalavdelingen ved Aust-Agder fylkeskommune.
Denne saken har nå vært behandlet to ganger i bygningsrådet, en gang i teknisk utvalg og en gang i kommunestyret med samme resultat. Det åpnes for rivning, men selskapets styre har ikke sagt at vinkjelleren skal rives, presiserer Andersson.
Vår intensjon er å selge eiendommen med færrest mulig bindinger. Det blir opp til eventuelle nye eiere å ta stilling til om bygningen skal rives eller ikke, sier han.


Kostnadene

Representerer asbesten noe problem i forhold til salgsprosessen?
Nei, det tror vi ikke. Men noen må selvsagt bære kostnadene i forhold til å fjerne og destruere asbesten. Dette blir et tema for dem som kjøper eiendommen og eventuelt vil rive vinkjelleren. Fuhr AS akter ikke å gjøre noe i den anledning, svarer styreformannen.
Asbesten adresseres til eventuelle nye eiere og den dagen de ønsker å gjøre noe med vinkjelleren, sier Arve Andersson.
Styret med Mons Fuhrs halvbror og selskapets disponent Nic Fuhr i spissen har ivret for å få lov til å rive kjelleren.
I familiestriden for å bevare kjelleren har Mons Fuhr stått sammen med sin bror Ole, sin kone Berit og datteren Victoria Fuhr.





Ansvarlig redaktør:  Peer Andreassen Leserinnlegg:  debatt@agderposten.no Annonser:  annonser@agderposten.no Adresse: Postboks 8, 4801 Arendal
Adm. direktør:  Nils Kr. Gauslaa Redaksjonen:  redaksjonen@agderposten.no Nettutgaven:  nettredaksjonen@agderposten.no Tlf: 37 00 37 00
Copyright © 2006 Agderposten - Powered by Publicus ®
Design/webutvilking: dfun solutions