Nærmere 70 lysbilder med aktuelle motiver hadde den 23 år gamle kunstneren med seg til de tre politikerne som på vegne av driftsstyret og kommunens innbyggere valgte ut bildet som om snaue to uker vil stå på gavebordet til kronprinsparet.
Etter en stund satt de tre, varaordfører Tone Midttun, Unni Holthe Svensen og Marianne S. Lyngvi igjen med 10-15 motiver. Etter nærmere halvannen time var de tre enige om valget. Det måtte bli det abstrakte motivet som ga dem alle assosiasjoner til natur og vann.
-Det er bare nydelig, mente varaordføreren og fikk tverrpolitisk tilslutning fra de to andre. Den unge kunstneren syntes de tre gjorde et godt valg.
Positive reaksjoner
-Dette er blant de bildene jeg selv hadde som ett av de meste aktuelle, og jeg har også fått positive tilbakemeldinger på det fra det faglige miljøet på Kunstakademiet i Trondheim hvor jeg studerer, forteller Marius Martinussen.
Etter at det ble kjent at han var valgt som kunstner av Arendals bryllupsgave til kronprinsparet, har han fått mange positive reaksjoner. Og han legger ikke skjul på at han synes det er gøy med en slik ære. Arendal er blant de få kommunene som satser på en egen gave, og at nettopp han ble valgt ut, synes han naturlig nok er svært tilfredsstillende.
I driftsstyret var det nær enstemmig oppslutning om forslaget, og Tone Midttun synes det passer svært bra med et bilde av en ung kunstner til brudeparet som begge er kunstinteresserte.
-Vi har dessuten valgt ut motivet med tanke på at det skal være representativt for Arendals befolkning, forteller Midttun som for en gangs skyld har fått mange positive reaksjoner på et politisk vedtak.
VALGETS KVAL: Tone Midttun, Marianne S. Lyngvi og Unni Holthe Svensen hadde en vanskelig jobb med å velge blant de nærmere 70 motivene den unge kunstneren Marius Martinussen kunne vise frem.
Bryllupsbildet er malt i acryl på lerret, og har en størrelse på 1,90 ganger 2,80 meter, og står for tiden i kunstnerens atelier i Trondheim. Derfra blir det sendt direkte til Oslo, men de tre politikerne, som kun har sett det som lysbilde, håper det skal være mulig å få vist det frem for byens befolkning etter bryllupet. Blir det stilt ut i biblioteket kan alle ta det i nærmere i øyensyn, og selv bedømme gaven fra byens befolkning. Hvor mye kommunen må betale for bildet, ønsker driftsstyret å holde for seg selv. Tone Middtun nøyer seg med å si at hun synes det er godt kjøp og en verdig gave til kronprinsparet.